Yaşam Tarzı İnternet 22 ARALIK 2011 / 16:29

Yahoo Asya ile yolları ayırıyor (mu?)

Yahoo Asya ile yolları ayırıyor (mu?)

Yahoo hisseleri, yılın son işlem günlerinde hızlı bir yükseliş sergiledi. Gerekçe ise şirketin Çinli Alibaba Group ve Yahoo Japan’daki payını azaltma arayışı içinde olduğu haberiydi.New York Times gazetesinin, şirketin Alibaba’daki payını yüzde 43’ten yüzde 15’e indirmek istediği yönündeki haberi şirket hisselerini hareketlendirdi. Tahminlere göre, böyle bir anlaşmada Yahoo’nun Asya varlıklarının değeri 17 milyar dolar olacak. Yahoo Alibaba’daki hisselerini ise 2005 yılında 1 milyar dolara satın almıştı.

En büyük marka isimlerinden biri olmasına rağmen Yahoo, artan rekabet yüzünden hızla pazar payı yitiriyor. Google ve Facebook sadece kullanıcı sayılarıyla Yahoo’yu geçmekle kalmıyor, aynı zamanda reklam pazarındaki paylarını artırarak Yahoo’nun gelirini de olumsuz etkiliyorlar.

Bu yılın başında eski CEO’su Carol Bartz’ı işten çıkartan Yahoo, faaliyetlerinde stratejik bir düzenleme için de düğmeye basmıştı. Hatta Microsoft, Alibaba ve girişim sermayesi şirketi Silver Lake’i de içeren şirketlerin Yahoo için teklif vereceği spekülasyonları yüksek sesle konuşulur olmuştu.

Analistlere göre, Asya’daki varlıklarını elden çıkartması Yahoo için en iyi yol. Alibaba da Çin’in en büyük e-ticaret grubu. Yahoo’nun bu şirketteki payı, birçoklarına göre en kıymetli varlıklar. Ama iki şirket arasındaki ilişkiler, Alibaba’nın online ödeme işini kendi şirketi Alipay’e bu yıl devretmesi ile sıkıntılı bir sürece girmişti. Çinli şirketi, bu devri kendisinden saklamakla suçlayan Yahoo, değişiklik 2010 Ağustos’unda yapılmış olmasına rağmen, bunu 2011 Mart’ında fark ettiğini bildirmişti. Bir taraftan da Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, Yahoo’nun elinde bulunan Alibaba hisselerini geri almaya çabalıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun