Yaşam Tarzı İnternet 08 KASIM 2012 / 12:08

Windows Live Messenger kapanıyor

Windows Live Messenger kapanıyor

Şirket, anında mesajlaşma programını Mart 2013’te kapatırken, kullanıcıların Skype’a yönlenmesi için çalışmalar gerçekleştiriyor.Skype’ın 8.5 milyar dolara satın alınmasının ardından Windows Live Messenger, Microsoft için ikinci plana atıldı. Bu denli büyük bir yatırımın karşılığını almak isteyen Microsoft, 100 milyondan fazla kullanıcıyı Skype’a taşımaya kararlı görünüyor.

Windows Live Messenger kullanıcıları doğrudan Skype’a giriş yapabilirken, hesapları ve arkadaş listeleri kendileriyle birlikte otomatik olarak geliyor. Microsoft, Skype’ı sadece video sohbet programından çıkartarak, tüm kullanıcılarını bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

1999 yılında MSN Messenger olarak anında mesajlaşma servisi olarak piyasaya sürülen program, zaman geçtikçe, fotoğraf paylaşımı, video sohbet ve oyunlar için kullanılmaya başlandı. Çin dışında Mart 2013’te kapatılacak programın 2009 yılında 330 milyon aktif kullanıcısı vardı.

Analiz şirketi Comscore’a göre, Windows Live Messenger’ın hala Skype’ın anında mesajlaşma servisinin iki katı fazla kullanıcısı var. Ancak yılda yüzde 48 oranında aktif kullanıcı kaybeden program için yolun sonu görünmeye başladı.

Microsoft’un Windows 8 ile birlikte tüm cihazlarında ortak bir ekosistem oluşturma çabasının bir parçası olarak görülen hamleyle akıllı telefon, tablet, akıllı televizyon ve Xbox ortamında Skype’ın kullanılması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun