Yaşam Tarzı İnternet 21 OCAK 2016 / 17:00

Wikipedia hakkında bilmediğimiz 10 gerçek

2001 yılında hayata geçen ve kâr amacı gütmeyen Wikipedia için internetin en büyük ansiklopedisi diyebiliriz. Kurulduğu günden bugüne baktığımızda Wikipedia, tüm dünyanın en fazla başvurduğu bilgi kaynaklarından bir tanesi.

1- Wikipedia’nın dünyası bir sebeple eksikYukarıda yer alan resimde, Wikipedia’nın logosu yer alıyor. Bir küre üzerinde yer alan puzzle parçalarından oluşan logonın, her parçasında farklı dil ve yazı sisteminde "W" harfi bulunuyor. Bu da Wikipedia’nın dünyanın her köşesinden gelen çok sayıda bilginin yer aldığını sembolize ediyor. Açıkça logoda görebildiğiniz gibi, Wikipedi’nın dünyasında eksikler var. Bunun arkasındaki sebeplerin ise; eklenecek daha fazla dilin bulunmaması ve eklenecek bilgilerin sonunun olmamasından kaynaklandığı belirtiliyor.

2- Sayılarla Wikipedia-          Tüm dünyada 27 milyondan fazla kullanıcısı bulunuyor.
-          Sisteminde ingilizce 5 milyondan fazla makale, diğer 291 dilde ise 38 milyon makale yer alıyor
-          Her gün 800 yeni makale ekleniyor.
-          Ayda 18 milyar sayfa görüntüleme ile Wikipedia, dünyanın en çok ziyaret edilen 7. sitesi.
-          Tüm dünyada 115.000 aktif editörü ve yaklaşık 70.000 aktif konuk yazarları bulunuyor.
-          Wikipedia’nın toplam büyüklüğü 30 terabayt.

3- Tüm zamanların en çok düzenlenen Wikipedia sayfasıGeorge W. Bush’un Wikipedia sayfası 45.000 kere düzenlenerek, tüm dünyanın en çok düzenlenen sayfası ünvanına kavuşmuş.

4- Tüm zamanların en çok ziyaret edilen Wikipedia sayfası

Tüm zamanların en çok ziyaret edilen Wikipedia sayfasının ise, yıllara göre düzenlenenmiş ‘ölümlerin kronolojik listesi’ olduğu belirtiliyor.

5- ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’ne düzenlemeler yapılmasına izin verilmiyor

Politikacıların kamuoyunu olumlu yönlendirebilmeleri için, kendi Wikipedia sayfalarını düzenleyebiliyor. 2006 yılında, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nin Wikipedia sayfalarına 1000’den düzenleme yapıldığından beri, başka IP adreslerinden içerik düzenlenmesi yasaklandı. 2006 yılından beri Wikipedia'da sadece politikacılar ve onların personelleri tarafından düzenlenen içerikleri yayınlanıyor.

6- Wikipedia’nın tarihiWikipedia 15 Ocak 2001 tarihinde Jimmy Wales, Larry Sanger tarafından Nupedia projesine yardımcı olması amacıyla başlatılan bir projeydi. Nupedia önceden kurulmuş, uzman editörler tarafından yazılmakta olan özgür bir ansiklopediydi. İnternetteki kulanıcılar Wikipedia'ya içerik sağlamakta, editörler de bu içeriği denetimden sonra başlığı altında  Nupedia'ya aktarmaktaydı. Kısa sürede Nupedia Wikipedia'nın hızına yetişemez oldu ve Wikipedia Nupedia'dan ayrıldı. Wikipedia, tarafsızlık ilkesi doğrultusunda, 1 yıl içerisinde 20.000 makale sayısına ulaştı ve 18 dilde yayına başladı.
Türkçe Vikipedi olarak anılan Wikipedia, 2003 yılından beri Türkiye’de kullanılıyor.

7- ABD’de muhafazakarların kendi Wikipedia’sı var

ABD’li Kültürel muhafazakarlar, Wikipedia’nın liberallere karşı ön yargılı olduğunu düşünüyordu. Böylece 2006 yılında kendi Wikipedia’ları olan ‘Conservapedia’yı kurdular. Conservapedia’yı “Hristiyanlığa tutucu bakış açısıyla yazılmış makaleler ile Wiki ansiklopesidi” olarak tanımladılar.
Conservapedia’da küresel ısınmanın liberal bir aldatmaca olduğunu söylüyorlar.
 
8- Wikipedia adında bir asteroid varAndrushivka Astronomik Gözlemevi’nden Ukraynalı astronotlar, 2008 yılında keşfettikleri asteroide 2013 yılında 274301 Wikipedia adını verdi.
 
9- Wikimedia Vakfı, 10 yılda 100 milyon dolar yükseltmek istiyor

Wikipedia, Wikimedia tarafından yürütülen bir projenin parçasıdır. Bugüne dek kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak yola devam eden Wikipedia, tüm dünyadan insanların yaptığı bağışlar sayesinde ayakta duruyor. Wikimedia Vakfı, sadece bağışlarla ayakta duran bir platform olduğu için bağışların kolay toplanabilmesi için 13 farklı bağış ödeme sistemi bulunuyor. Wikimedia Vakfı bugüne kadar milyonlarca dolar bağış topladı ancak henüz hedefine ulaşmış değil. Kar amacı gütmeyen kuruluş önümüzdeki 10 yılda 100 milyon dolar yükselmeyi hedefliyor.
 
10- Wikipedia 15. Yıl dönümünü kutladı


Wikipedia yeni bir servis değil. Wikipedia 15. yılını kutluyor. Wikimedia, 15 yıl önce 2001’de hayata geçirdiği Wikipedia’nın yıllar boyunca devam etmesi için kalıcı bir finansman kaynağı kurulacağını duyurdu. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun