Yaşam Tarzı İnternet 26 EYLÜL 2012 / 16:12

Wikipedia editörleri parayla içerikleri değiştirmişler

Wikipedia editörleri parayla içerikleri değiştiriyor

İçeriğinde milyonlarca bilgiyi barındıran Wikipedia’nın önde gelen iki editörü Roger Bamkin ve Max Klein para kazanmak amacıyla sitedeki içerikleri değiştirdiğini ortaya çıktı.Wikipedia’nın önde gelen iki editörü Roger Bamkin ve Max Klein’ın hazırladıkları yazılar için para aldığının ortaya çıkması, sitenin gönüllü çalışanları ve siteye güven duyan kullanıcıları oldukça rahatsız etti. Editörlerin müşterilerini öne çıkaran yazılar yazdıkları ve Google aramalarında ön sıralara çıkmaları için SEO çalışması yaptıkları da ortaya çıktı.

Skandal, editörlerin makalelerindeki bazı tuhaflıkların göze çarpması sonucu belirlendi. Bu tuhaflıklar arasında Roger Bamkin’in Cebelitarık’a danışmanlık yapması nedeniyle "yeni eklenenler" arasında Cebelitarık makalesini Ağustos ayı içinde 17 defa yer alırken, Max Klien’in  "untrikiwiki" işinin başında olması da ikili hakkındaki suçlamalardan bir diğer oldu. Untrikiwiki, Wikipedia üzerindeki yazıları arama motoru üzerinde optimizasyon yaparak bahsi geçen sayfayı arama sonuçlarında daha öne çıkartmayı amaçlayan bir organizasyon.

Klein’ın sitede bulunan açıklaması da durumu destekler nitelikte;
Wikipedia'daki bir pozitif makalenin Google'da ilk üçte yer alması neredeyse garanti. Ancak Wikipedia bu avantajı yeterince kullanılamıyor ve makaleler alanındaki uzmanlığı gerçekten yansıtmıyor. Wikipedia'da gerçekten iyi yazılar yazmak için gereken tecrübe bizde var. 8 yıldan fazla tecrübe, 10 binden fazla düzenleme ve sayısız bağlantı sayesinde inanılmaz Wikipedia hizmetleri sunuyoruz.

Konuyla ilgili konuşan Wikipedia Kurucusu Jimmy Wales, editörlerin yaptıklarını "uygunsuz" ve "iğrenç" olarak niteledi. Para karşılığı makale yazmanın Wikipedia’nın değerlerine aykırı olduğun dile getiren Wales, konunun kendisini derinden yaraladığını söyledi.

Wales her ne kadar bu faaliyetlerin aykırı olduğunu ifade etse de Wikipedia’nın yazılı kuralları içerisinde durumu aykırı kılan herhangi bir madde bulunmuyor. Bu da durumu her kadar “yasal” hale getirse de, etik olarak oldukça yanlış bir hareket olduğunu değiştirmiyor.

Wikipedia’nın ilerleyen günlerde sarsılan kullanıcı güvenini nasıl kazanacağını zaman gösterecek.
YORUMLAR
Vikipedi'nin sonunu sözde bağımsız editörler 22 TEMMUZ 2015 / 10:54 0 0
[...] www.btnet.com.tr’nin haberine göre, “içeriğinde milyonlarca bilgiyi barındıran Wikipedia’nın önde gelen iki editörü Roger Bamkin ve Max Klein para kazanmak amacıyla sitedeki içerikleri değiştirdiği” ortaya çıkmış. Buraya kadar uluslararası olan sorun, bence ülkemizde de bu işleri yapıp, para kazanan bir çok editör var. Aynı araştırmanın bizde de yapılması gerek. Yoksa bazı iyi niyetli yaklaşımların altından farklı sonuçlar çıkamaz… [...]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun