Yaşam Tarzı İnternet 17 OCAK 2012 / 11:21

Wikipedia Çarşamba günü kapanacak

Wikipedia Çarşamba günü kapanıyor

ABD’de önemli tartışmalara yol açan, internet kullanımında kişisel mahremiyeti kısıtladığı düşünülen yasa tartışmalarında Wikipedia, protesto amacıyla sitenin İngilizce sürümünün kapatılacağını duyurdu.ABD’de çevrimiçi mahremiyetin önüne geçecek yasanın geçme ihtimali üzerine aktivistler bir dizi gösteri düzenledi. Dünyanın en fazla başvurulan kaynaklarından biri haline gelen Wikipedia da 24 saatliğine sitenin kapatılacağını duyurdu.

Wikipedia’dan yapılan açıklamada, yasanın geçmesi haline özgür ve açık internete zarar vereceği ve ABD’de yer alan uluslararası web sitelerinin sansürlenmesi için yeni bir araç oluşacağı uyarısında bulunuldu.

Yasanın tasarı aşamasında, ABD’de yasadışı satılan ürünlerin önüne geçme amacı güdüldüğü bildirilse de ifade özgürlüğünün önüne geçtiği için oldukça eleştiriliyor. “Çevrimiçi Korsanlığı Önleme Yasası” yasası 24 Ocak'ta kongrede oylanacak.

İnternet devleri yasaya karşı olduğunu açıklamıştı

Bugüne kadar Google, Facebook, Yahoo, Twitter, eBay, AOL ve diğer önemli oyuncular yeni yasanın geçmesi haline endüstrinin hayatta kalmasını tehlikeye atacağını bildirdi. Reddit ve Boing Boing gibi önemli web siteleri de daha önce protesto amacıyla sitelerini kapatacağını duyurmuştu.

Daha önce Wikipedia’nın İtalyanca sürümü Berlusconi hükümetini eleştirmek için protesto amacıyla karanlığa gömülmüştü ancak en çok takip edilen İngilizce sürüm ilk kez kapatılacak.