Yaşam Tarzı İnternet 14 AĞUSTOS 2012 / 09:35

Wikileaks için rüzgâr tersine döndü

Anonymous ve CIA arasında siber savaş çıktı

ABD’nin gizli yazışmalarını ortaya döken site, destekçilerinin uyguladığı yöntemle (DDoS) saldırılar aldığını, bu ay başından bu yana yayın yapmakta zorlandığını açıkladı. Anonymous ile CIA arasında siber savaşın sürdüğü iddia edildi.Julian Assange’ın ABD’nin gizli yazışmalarını çalarak, kamuoyuna servis etmeye başlamasıyla ortaya çıkan süreçte destek görmesinin yanında birçok düşman edindiğini biliyoruz. İsveçli adam, Wikileaks’in ardından davalarla boğuşurken, oluşturduğu kurum da belgeleri yayınlarken oldukça zor zamanlar geçiriyor.

Wikileaks’e sırt çeviren ödeme şirketleri, organizasyonun bağış toplamasının önüne geçmeye çalıştı. Bu süreçte adını ülkemizdeki protestolarıyla da duyduğumuz Anonymous, Wikileaks’le birlikte gün yüzüne çıktı. Dünyanın birçok farklı noktasından binlerce istek göndererek aşırı yükleme sonucu Wikileaks karşıtı özel ve kamu kurumlarının sitelerini çökerten örgüt, ifade özgürlüğünü ısrarla savundu.

Şimdiyse benzer bir yöntemle Wikileaks’e saldırılar düzenlendiği açıklandı. DDoS adı verilen bu saldırı yöntemi sebebiyle siteye erişim aralıklarla kesildiği bildirildi. Yapılan açıklamada, binlerce internet adresinden saniyede 10 gigabitlik gereksiz trafik geldiği bilgisi verildi. Saldırıların sıradan donanım ve yazılım filtreleriyle savuşturulmasının imkansız olduğu belirtildi.

Neredeyse tüm dünyayı domine eden ülkeler ve şirketlerin tepkisini çeken organizasyon, yaklaşık iki yıl sonra kendilerini destekleyenlerin silahıyla vurulmuş oldu.

Özel bir güvenlik şirketinin yardımlarıyla şu anda siteye erişim sağlanabildiği belirtilirken, Anonymous ile CIA/FBI gibi örgütler arasında çok ciddi bir siber savaş bulunduğu iddia ediliyor.

Wikileaks: http://wikileaks.org/

Wikileaks'in Twitter adresi: https://twitter.com/wikileaks
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun