Yaşam Tarzı İnternet 06 HAZİRAN 2011 / 17:33

Vodafone internette kurallar artık belirlensin istiyor

Vodafone; korsanlık ve tüketicilerin korunması konularında internet şirketlerinin ulusal hukuk kurallarına uygun hareket etmesi gerektiğinde ısrar ederken, internetin denetimi konusunda daha yumuşak bir yaklaşımdan yana olan Facebook, Google ve diğer teknoloji şirketlerinin çağrısını da sert bir dille geri çevirdi. Financial Times’ın haberine göre, Vodafone’un CEO’su Vittorio Colao, internet şirketlerinin de, aynı telekom operatörlerinin uyduğu ulusal kurallara uyması gerektiğini vurgulayarak,  Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’yle aynı safta yer almış oldu. Colao’nun Financial Times’ta yer alan makalesi, Avrupalı telekom operatörleri ve ABD’li teknoloji firmaları arasında varolan tansiyonun daha da artmasına neden olacak.

Mayıs ayında G8 toplantısının hemen ardından Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Google’ın CEO’su Eric Schmidt bir açıklama yaparak, telif hakkı veya korsanlık gibi konularda önerilen kuralların inovasyonu felç etmemesi ve Arap dünyasını sarsan olayları tetikleyen ‘düşüncelerin serbestçe açıklanması’ olgusuna engel olmaması gerektiğine dikkat çekmişti.

Bu açıklama, tansiyonu bir anda yükseltti. Çünkü Vodafone, Telefonica ve France Telecom’u da kapsayan bazı operatörler, çevrimiçi içerik sağlayıcılardan bedel talep etme hakkı istiyor. Gerekçeleri ise son kullanıcılara yoğun olarak bant genişliğini yiyen video içeriklerini sunuyor olmaları. Bu öneriye anında tepki gösteren Google ise, operatörlere ödeme yapma önerisini reddetmişti.

Colao Sarkozy'nin arkasında duruyor

Colao ise, tüketici haklarına yönelik web tehditlerini içeren medya raporlarından sonra Sarkozy’nin daha sıkı internet politikası çağrısını destekledi. Colao, internet şirketleri siber alanda faaliyet gösterdiği ve telekom operatörlerinin aksine, belli ülkelerde lisanslanamadığı için internetin denetiminin önemli olduğunu vurguladı.

Colao bir taraftan da yeni İngiliz yasalarının düzenleyicilere, operatörlerin kullanıcıların korsan müzik ve video içeren internet sitelerini ziyaret etmesine engel olmasına nasıl imkan vereceğini detaylandırdı.

Colao’nun önerisi, böyle bir yaklaşımın diğer alanlara da yayılabileceği şeklinde. Böylece düzenleyiciler operatörlerden ulusal güvenliği veya tüketici koruma kurallarını yıkmakla suçlanan internet sitelerine erişimi engellemelerini isteyebilecek. Colao ayrıca operatörlerin tüketici ve veri koruma ile ulusal güvenlik başlıklarında ulusal kurallara nasıl uyacağına da açıklık getiriyor ve bununla bağlantılı uyum maliyetine dikkat çekiyor.

Colao’ya göre, internet şirketleri de aynı kurallara ve maliyetlere tabi olmalı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun