Yaşam Tarzı İnternet 13 OCAK 2014 / 12:17

Vimeo "müstehcenlik" nedeniyle kapatılmış

Vimeo’nun erişime engellenmesine ilişkin mahkeme kararını inceleyen avukat Nihan Güneli kararın 5651'de yer alan müstehcenlik gerekçesiyle verildiğini açıkladı.Bianet’e konuşan Güneli kararın içine sevişme görüntülerinin yer aldığı bir video için iki blogspot, bir YouTube ve bir vimeo adresi için çıkarıldığını aktardı. Güneli şunları söyledi:
“Karar ile tarafsizhaber.blogspot.com, direnenhalk.blogspot.com adreslerine erişim engellenmiş, bir YouTube videosuna ise Türkiye’den erişim engellenmiş. vimeo’nun durumundaysa tüm siteye erişim engellenmiş. Mahkeme kararı 5651 sayılı kanunda geçen müstehcenlik gerekçesiyle verilmiş. Aslında mahkemenin 5651 numaralı kanunun 9. Maddesine uygun olarak ‘uyar-kaldır’ yöntemini uygulaması gerekiyordu ama müstehcenlikle hemen erişimi kapatmışlar. Kanuna göre mağdur kişi erişim sağlayıcıya bu konuyu iletip videonun bir gün içerisinde kaldırılmasını isteyebilirdi.

"Hepimiz cezalandırılıyoruz" 

Güneli'ye göre, kararda hakim ‘ihtar’da bulunulduğunu belirtmiş. Ancak ne mağdur böyle bir şeyi şikayet dilekçesinde belirtmiş ne de mahkeme bununla ilgili belge sunmuş.
"Burada iki insanın özel görüntülerini yayınlayanlar açıkça suç işliyor. Ancak vimeo bir kullanıcıya hitap den bir yer değil, birçok sanatçının işlerininde bulunduğu bir yer. Video tabii ki paylaşılmamalıydı ama bu uygulamayla bizim internet hakkımız da ihlal ediliyor. Videoyu paylaşanlar cezalandırılmalı bu şekilde hepimiz calandırılıyoruz.”

Dünyanın en çok ziyaret edilen video paylaşım sitelerinden biri olan Vimeo, İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 8 Ocak 2014 günü verdiği karar ile erişime kapatılmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun