Yaşam Tarzı İnternet 28 EKİM 2014 / 12:10

Video yerleştirmek telif hakkı ihlali mi?

Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi bu hafta çok önemli bir karar açıkladı. Mahkeme, kaynak video izin alınmadan yüklense bile telifli videoların yerleştirilmesinin telif hakkı ihlali olmadığına karar verdi.AB’nin Adalet Mahkemesi’nin en önemli rollerinden biri de Avrupa hukukunun tüm üye devletlerarasında aynı şekilde uygulanmasını sağlamak.

Bu hafta ise Adalet Mahkemesi, günümüz internetinin ayrılmaz parçası olan bir konu üzerinde dönüm noktası sayılan bir karara vardı. “Hak sahiplerinin izni olmadan telifli içeriğini yerleştirmek yasal mı?” sorusuna yanıt arayan mahkeme, bilgi dolaşımının özgürlüğüne katkı yapacak bir açıklamada bulundu.

Söz konusu dava, Alman Mahkemesi tarafından AB’nin Adalet Mahkemesi’ne taşınmıştı. Dava, su filtreleme şirketi BestWater International ile rakip bir firmaya çalışan iki ticari temsilci arasında görülmüştü. BestWater, bu iki kişiyi şirketin izni olmadan kendi tanıtım videolarını YouTube’da paylaşmakla suçlamıştı.

Bu karar başka sitelerden telifli videolar veya resimleri yerleştiren internet kullanıcılarını ve video yerleştirmek için üçüncü parti hizmetleri kullanan siteleri de koruyacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun