Yaşam Tarzı İnternet 10 NİSAN 2012 / 10:25

Van’da Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu’nun inşaatları başladı

Van’da yaşanan depremler sonrası oluşan ihtiyaçlara cevap vermek için Turkcell’in Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde ve Türk Eğitim Vakfı işbirliğinde başlattığı “Van için Türkiye Kumbarası” projesi meyvelerini vermeye başladı.Turkcell, depremin yaralarını sarmaya çalışan Van için kalıcı çözümler hedefiyle iki ay önce hayata geçirdiği “Türkiye Kumbarası” projesinde önemli bir dönüm noktasına geldi. Turkcell’in 5 milyon lira katkıda bulunarak başlattığı ve Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde, Türk Eğitim Vakfı işbirliğinde hayata geçirdiği “Van için Türkiye Kumbarası”nda biriken bağışlarla öğretmen kampüsü ve öğrenci yurdu inşaatları başladı.

Van’ın Kalecik Mevki’nde MEB tarafından tahsis edilen 10 dönümlük bir arazide inşaatı başlayan Öğretmen Kampüsü ve Polatoğlu Mahallesi’nde temeli atılan 100 kişi kapasiteli Öğrenci Yurdu’nun yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirilmesi planlanıyor. Modüler biçimde, artan bağışlarla birlikte büyüyebilecek şekilde tasarlanan Öğretmen Kampüsü için şu ana kadar 185 öğretmeni barındıracak bir kapasiteye ulaşılırken inşaat çalışmaları başlayan yapıların gelişimini, önümüzdeki günlerde www.turkiyekumbarasi.com adresinden izlemek mümkün olacak.

Zor zamanlarda kenetleniyoruz

Konuyla ilgili konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, bundan 2 ay önce ‘Türkiye Kumbarası’ projelerinin tanıtımında ‘Türkiye’de yaşayan insanların çok önemli bir erdemi var: Yardımseverlik. Bu sayede zor zamanlarda kenetlenebiliyor ve büyük güçlükleri aşabiliyoruz’ dediklerini hatırlattı. Kumbara’da 2 ayda 8.750 milyon lira bağış toplandığını ve  herkesin bütçesine göre katkıda bulunduğunu ifade eden Ciliv, inşaatı başlayan Öğretmen Kampüsü ve Öğrenci Yurdu’nu yeni eğitim dönemine yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Van-Erciş depreminin açtığı yaraları bir nebze olsun sarmak için Van için Türkiye Kumbarası projesine Türkiye’nin her kesiminden gelen desteklerle bugün inşaatlara başlandığını söyledi. Sosyal sorumluluk bilincinin somut bir örneği olmasıyla bu projenin çok önemli olduğuna değinen Koç, öğretmenlerin ve öğrencilerin eğitimlerine devamını sağlayacak Van için Türkiye Kumbarası projesine katkıda bulunan herkese en içten minnet ve şükranlarımızı sunduklarını dile getirdi.