Yaşam Tarzı İnternet 10 AĞUSTOS 2012 / 11:53

Ünlü Torrent sitesi Demonoid'in yöneticileri tutuklandı

Demonoid’in Ukrayna’daki sitesinin kapatılmasının ardından Meksika’daki site yöneticileri tutuklarken, Anonymous sert açıklamalarda bulundu. Peki, sıra üyelerde mi?Uzun süredir Torrent sitelerini kapatmanın yolunu arayan IFPI ve Interpol, Ukrayna ve Meksika’da istediğini almaya başladı. Bir hafta önce Demonoid’e gerçekleştirilen DDoS ve hacker saldırısının ardından paylaşım sitelerini endişelendirecek gelişmeler yaşanıyor.

Ukrayna İçişleri Bakanı Sergei Burlakov, Interpol tarafından gelen talep nedeniyle, Demonoid’in sunucularının bulunduğu ColoCall’a uzmanların giderek istenin kapatıldığını açıkladı. Uzun süredir işin iç yüzü ortaya çıkmazken nihayet IFPI açıklamada bulundu:

Demonoid, yazarlar, sanatçılar ve kayıt şirketlerinin haklarına saygı gösteren 500’den fazla lisanslı dijital müzik servisiyle haksız rekabet içinde olan dijital müzik dünyasının önde gelen oyuncularından biriydi. Demonoid’in kapatılması, yasadışı yürütülen müzik dağıtımının önüne geçmek için uluslararası iş birliğinin en güzel örneklerinden biri oldu.”

IFPI yetkilileri, tutuklamalar arasında üyelerin olup olmayacağına dair sorulara, süreç devam ettiği için yorumda bulunmak istemediklerini açıkladı.

Tutuklamalar Meksika'da yaşandı

Benzer bir durum Meksika’da gerçekleşti. Ülkedeki sunuculara müdahale edilerek Demonoid kapatıldı. Geçtiğimiz yıl Meksika’da başlatılan yasal takibin sonucu olan kapatmanın ardından bazı yöneticilerin tutuklandığı bildirildi.

INTERPOL de yaptığı açıklamayla, dünyanın her noktasında iş birliği içinde çalışan polis ve müzik endüstrisinin, yasadışı dijital müzik ürünlerinin dağıtılmasına karşı atılan başarılı bir adım atıldığını söyledi.

Anonymous, Ukrayna’daki kapatmanın ardından hükümetin sitelerine saldırılarda bulundu. 8 Ağustos’ta YouTube üzerinden taleplerini sıralayan haktivist grup, yapılan müdahalenin serbest bilgi akışına müdahale olduğunu açıkladı. #OpDemonoid etiketiyle duyurulan operasyonda, sitenin mümkün olan en kısa sürede yeniden açılması istendi.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ER4DigowesQ[/youtube]
YORUMLAR
gungoren 02 ARALIK 2012 / 15:22 0 0
ben muzik mp3 falan filan indirmiyorum indirenleride anlamiyorum bu isi yaparak para kazananlari zaten hic anlamiyorum dokunamadigimiz birseye para veriyoruz misal mp3 ler sarkicilar turkuculer sanatci filan degildir arkadas burdaki kriter sesin kalitesiyse bi urfayi dolasmalarini oneririm plakcilara gidin adam akilli vatana millete hayirli bir is uzerinde calisin, sanatciymis ne faydasi var aq bana. siz oyle yaparsaniz bu isin kacakcilarida cikicaktir elbet onleyemezsiniz
Alicik 28 AĞUSTOS 2012 / 02:52 0 0
Her ne olursa olsun.. Özgürlüğe aykırı bir davranış olduğu gerçeği hicbir şekilde göz ardı edilemez.. Anonymous peşini bırakmaz, site geri açılmasada; bir baş kesilirse yerine binlercesi çıkacağı gerçiğini defalarca yaşadık ve gene tekrar yaşayacağız......
Ali 24 AĞUSTOS 2012 / 10:59 0 0
Tabiki hırsızlık bir suçtur. Eğer bir mala para isteniyorsa bunun verilmesi gerekiyor. Üstelik bu hırsızlık üzerinden 3. şahısların yüksek miktarda para kazanması hak-hukuk düzleminde iyi birşey değil. Teşekkürler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun