Yaşam Tarzı İnternet 01 ŞUBAT 2012 / 19:08

Ukrayna'da paylaşım sitesi kapatılınca hükümet sitesi çökertildi

Paylaşım sitesi kapandı, hükümet sitesi çöktü

Ex.ua paylaşım sitesi Microsoft, Adobe gibi şirketlerin yaptıkları başvuru sonucunda kapatıldı. Kapatmanın ardından kısa süre sonra ülke hükümetinin ve içişleri bakanlığının web sitesi saldırganlar tarafından çökertildi.Ukraynalı yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, ülkenin popüler paylaşım sitesi telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle kapatıldı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Volodymyr Polishchuk’un ifadesine göre, dosya paylaşım sitesinin kapatılmasının ardında Microsof ve Adobe gibi şirketlerin talebi bulunuyor.

Bakanlığın açıklamasına göre, siteye destek veren 200 sunucuya el konulurken 16 çalışan sorguya çekiliyor.

Paylaşım sitesinin kapatılmasından kısa bir süre sonra Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın sitesi çökertildi. Polishchuk, haklayıcılar tarafından saldırıya uğradıklarını aktardı. Ayrıca Ukrayna hükümetinin de web sitesinin çökertildiği belirtildi.

Ex.ua yetkilileri konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı. 2009’da kurulan siteyi milyonlarca Ukrayna vatandaşı kullanıyordu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun