Yaşam Tarzı İnternet 02 HAZİRAN 2011 / 17:21

Twitter’dan 100 kez özür dileme cezasına çarptırıldı

Malezyada yaşayan bir sosyal aktivisti, onur kırıcı davranışı nedeniyle Twitter’dan 100 özür mesajı atma cezasına çarptırıldı.

Malezya’daki internet kullanıcıları uzun süredir sosyal medyada yazacaklarından sorumlu olacakları ve dikkat etmeleri konusunda uyarılıyordu. Fehmi Fazıl isimli kişi, iftira ettiği suçlamasıyla kendisine dava açılmasını engellemek için, internetten üç günde 100 defa özür dilemek zorunda kaldı.

Fehmi Fazıl adlı kişi, Ocak ayında twitter'da, hamile bir kadın arkadaşına patronunun çok kötü davrandığını yazdı. Fazıl, daha sonra adı geçen işverenin avukatlarının kendisini arayarak dava açmakla tehdit ettiklerini ve gazetelerde yayımlanacak özür ilanının parasını ödeyecek imkanı olmadığı için, özrünü internet üzerinden yapma konusunda dostane çözüme gittiklerini anlattı.

Fazıl’ın mesajında şu ifadelere yer vermesi istendi: "Blu Inc. Media ve Kadın Dergisi'ne İFTİRA ettim. İnsan kaynakları siyasetleriyle ilgili mesajlarım yalandır. Yazdıklarımı geri alıyor ve özür diliyorum."

4 bin 200’den fazla takipçisi bulunan Malezyalının, 35 dakikada bir mesaj göndereceği ve Cumartesi durumun sona ereceği belirtildi. Daha önce Malezya’da birçok kişi Facebook’ta paylaştıkları şeyler nedeniyle tutuklanarak mahkum olmuştu.
ETİKETLER : malezya Twitter