Yaşam Tarzı İnternet 15 MART 2011 / 07:42

Twitter, yazılımcılara savaş açtı

Yakında Twitter’a ulaşmanın tek yolu, şirketin kendi ürettiği resmi yazılım olabilecek.Böylece şirket, kullanıcılarına Tweet’leri yazma, okuma ve yanıt verme imkanı veren birçok yazılım geliştiriciyi de kızdırmış oldu. Bu hamle, Twitter’ın gelirlerini artırmak ve ticari yapıya daha çok hakim olmak istemesinin bir işareti olarak görülüyor. Geliştiriciler ise bu hamleye yanıt vermekte gecikmedi ve bu kararı ‘korkunç’ olarak tanımladı. Bundan önce birçok kişi resmi Twitter uygulamasını geri çevirerek, TweetDeck, Seesmic, Echofon, HootSuite gibi alternatiflere daha çok ilgi göstermişti.Twitter’ın kod yöneticisi Ryan Sarver, ise bu kararın ardından blog’unda şunları yazdı: “Alıcı yaratan yapılar kullanıcılarına hizmet vermeye devam etmeli, ama diğerleri Twitter’ın resmi çalışmalarını sürekli tekrar eden yazılımlar yaratmaktan vazgeçmeli. Bunlar çabalarını başka uygulama ve programlar için harcamalı. Twitter üçüncü parti yazılımları daha sıkı bir biçimde denetledikçe, var olan kullanıcıları olan yapıların da işi zor olacak.”

Geçtiğimiz ay, Twitter, birçok Twitter kullanıcısını barındıran Ubermedia ile ilişiğini kesti. Gerekçesi ise sunduğu hizmetin Twitter’ın haklarını zedelediği iddiasıydı. Öte yandan, Sarver’in açıklamasına yanıt da gecikmedi. Birçok geliştirici Sarver’in açıklamalarının Twitter’ın yola çıkış amacı ile uyuşmadığını belirterek, bunun yaratacağı tekli kültürden yana endişeli olduklarını vurguladı.Bir blog mesajında Eric Mill, tüm geliştiricilerin yumurta kabuğu üstünde yürüdüğünü belirterek, “Çünkü herkes, Twitter’ın sürekli bu servisin nasıl kullanılması gerektiği yönündeki talepleri karşısında sürekli kendisini savunmaya çabalıyor” dedi. Adam Green de, “Twitter’ın, bu yapı dışında geliştirilen ürünlerin bu hizmete neler kattığını fark etmesi gerek. Onlar bize ham materyaller veriyor, biz de onlara değer katıyoruz ve bu, hepimizin kârına” yorumunu yaptı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun