Yaşam Tarzı İnternet 04 NİSAN 2012 / 17:40

Twitter üzerinden çeviri yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Dijital iletişim ajansı Krombera, geliştirdiği iki yeni Twitter uygulamasıyla beş farklı dilde sözcük ve cümle çevirisi yapabildiği gibi kullanıcıların besinlerin kalori değerlerini kolaylıkla öğrenmelerini sağlıyor.Krombere, Quick Dictionary adlı Twitter uygulamasıyla kullanıcılar herhangi bir sözcük ya da cümlenin beş farklı dildeki karşılıkları Twitter üzerinden anında öğrenilebiliyor. Şu anda Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dillerinde hizmet veren uygulamada, Türkçe ‘tr’, İngilizce ‘en’, Fransızca ‘fr’, Almanca ‘de’, ve İtalyanca ‘it’ olmak üzere her dil iki harflik bir kısaltmayla temsil ediliyor. Uygulamayı kullanabilmek için @quickdict’ten bahsetmek, sözcüğü ya da cümleyi yazmak ve çevirinin hangi dilden hangi dile yapılacağını belirtmek yeterli oluyor.

QuickDict, bahsedilen sözcük ya da cümlenin istenilen dildeki çevirisi ile kullanıcıya yanıt veriyor. Örneğin ‘okul’ sözcüğünün İngilizce karşılığını öğrenmek isteyen kullanıcı, “@quickdict okul #tr2en” şeklinde tweet gönderdiğinde, QuickDict sözcüğün Türkçe’den İngilizce’ye çevirisini anında yaparak yanıt veriyor.

TwitCalorie Twitter’da form tutmayı sağlıyor

Krombera tarafından geliştirilen diğer uygulama TwitCalorie, Twitter kullanıcılarının besinlerin kalori değerlerini kolaylıkla öğrenmelerini ve günlük kalori değeri takiplerini yapabilmelerini sağlıyor.

Çeşitli içeceklerden temel gıdalara ve fast food zincirlerinin menülerine kadar oldukça zengin bir içeriğe sahip olan uygulamayı kullanabilmek için @TwitCalorie’den bahsetmek ve yiyecek ya da içeceğin adını yazmak yeterli oluyor. Örneğin levreğin kalori değerini öğrenmek için ‘@TwitCalorie levrek yazıldığında, uygulama anında ‘levrek, 45 cal, (1 porsiyon 60 cal (120 gr)’ şeklinde tweet olarak yanıt veriyor.

İki uygulamayı kullanabilmek için, kullanıcıların Twitter hesaplarının ‘korumalı’ olmaması yeterli oluyor. Uygulamanın içeriği, kullanıcılardan gelen twit’lere bağlı olarak her geçen gün geliştiriliyor.

Quick Dictionary uygulamasına twitter.com/QuickDict adresinden ulaşılabilirken, TwitCalorie uygulamasına twitter.com/TwitCalorie adresinden ulaşılabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun