Yaşam Tarzı İnternet 03 MAYIS 2012 / 08:48

Twitter öğrencilere büyük veri eğitimi veriyor

Twitter öğrencilere büyük veri eğitimi veriyor

Açık kaynak kodlu çalışmalara verdiği destekle bilinen Twitter, Berkeley ile anlaşarak öğrencilere büyük verinin önemini anlatan dersler verileceğini duyurdu.Dünya üzerinde oluşan veri yığınlarını anlamlı hale getirebilmenin değeri hızla ortaya çıkıyor. Veri miktarı arttıkça veri analizinin önemi artıyor. Henüz ülkemizde çok da değeri bilinmeyen bu alanda çalışmalar yurtdışında hızla artıyor.

Veri bilimi öğrencilerinin önüne Twitter’dan özel bir destek geliyor. Büyük veri kavramının gerçekleşmesinde en önemli oyunculardan biri olan sosyal paylaşım ağı, Berkeley ile anlaşarak öğrencilere büyük veri eğitimi verilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Büyük Veri’nin nasıl depolanacağı, işleneceği, analiz edileceği ve ne anlama geldiği akademik çevreler ve büyük şirketler açısından büyük önem arz ediyor. Berkeley profesörleri ve Twitter mühendisleri bir araya gelerek Twitter üzerindeki verilerin analizi için algoritma ve yazılım araçlarının kullanılmasıyla ilgili ders verecek.

Konu başlıkları arasında büyük ölçekli tarama, gerçek zamanlı arama, bilgi difüzyonu, sosyal akışlarda trend algılaması, önerme algoritmaları gibi konular yer alıyor.

Detaylı bilgi için http://www.ischool.berkeley.edu/courses/290-abdt adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun