Yaşam Tarzı İnternet 17 ŞUBAT 2012 / 10:17

Twitter kullanıcı bilgilerini araklıyor

Twitter kullanıcı bilgilerini araklıyor

Twitter, akıllı telefonlardan tüm adres bilgilerini kopyaladığını ve bunu kendi veri sunucularında depoladığını kabul etti. Hem de kullanıcıların bilgisi olmaksızın…Adres bölümüne erişim, kullanıcıların akıllı telefon uygulamalarındaki ‘Find Friends’ özelliğine tıklaması ile mümkün oluyor. İki ABD Kongre üyesi de, uygulama geliştirici kurallarına itiraz eden Apple’a, iPhone’da bu uygulamaya neden izin verdiğini sordu. Twitter ise daha açık olması için gizlilik politikası bölümünü güncelleyeceğini açıkladı.

BBC News haberine göre, söz konusu uygulamanın ortaya çıkması Singapur’da bir uygulama geliştirici olan Arun Thampi’nin, iPhone adres bölümündeki bağlantılarının, Path isimli bir sosyal ağ tarafından, izni olmadan kopyalandığını fark etmesi ile açığa çıktı. Path CEO’su Dave Morin özür diledi ve Path’in kullanıcılardan bağlantı bilgilerini paylaşmak için izin isteyeceğini söyledi. Ancak Morin, adres bilgilerinin yüklenmesi veya alınmasının ‘sektörde genel bir uygulama’ olduğunu da belirtmeden geçmedi.

Facebook, FourSquare, Instagram, Foodspotting ve Yelp’in de yer aldığı iPhone uygulamalarının da adres bilgilerine erişim sunduğu bildirildi. Bu uygulamaların hepsi, yüklenmek üzere Apple iTunes mağazasında yer alıyor. Hem de, kullanıcı izni olmadan adreslerin kopyalanması uygulaması, kullanıcı haklarını ihlal ediyor olmasına rağmen… Apple talimatları, “Kullanım alanı için tasarlanan bölümler dışında veri okuyan veya yazan uygulamalar geri çevrilecektir. Kullanıcının izni olmadan hiçbir uygulama bir kullanıcı hakkında veri aktaramaz” diyor.

Sosyal ağlar da, akıllı telefonlardan alınan isim, telefon numarası ve e-posta adresi gibi verilerin sadece aynı servisi kullanan arkadaşları tanımlamak ve kullanıcıya bildirmek için kullanıldığını açıklamıştı. Ama bazen veri, kullanıcıyı bilgilendirmeden veya bilginin ne kadar süre korunacağı belirtilmeden alınıyor gibi görünüyor.

Öte yandan Twitter, uygulamasını yenileyeceğini ve kullanıcıları için gizlilik kurallarını daha da net hale getireceğini bildirdi. Twitter, iPhone kullanıcılarını ‘bağlantılarınızı, Twitter’da tanıdığınız insanlar için tarayacağı’ bilgisini veriyor. Ancak, Los Angeles Times’ın haberine göre, bu uygulama aslında tüm adres bağlantılarını yüklüyor ve bunları 18 ay saklıyor. Ama bu detay, uygulamada açık bir biçimde belirtilmiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun