Yaşam Tarzı İnternet 30 ARALIK 2011 / 08:51

Twitter hesabı kurumun mu, kişinin midir?

Twitter hesabı kurumun mu, kişinin midir?

ABD’de bir adam, mobil haber sitesinde çalışırken edindiği Twitter takipçilerini kişisel hesabına çektiği için suçlu bulundu.Phonedog için @Phonedog_Noah olarak mesaj atan Noah Kravitz, daha sonra şirketten ayrıldı ve ayrılır ayrılmaz da kullanıcı adını değiştirdi, 17 bin takipçiyi de beraberinde götürdü. Kravitz’in eski çalıştığı şirket şimdi kullanıcı başına aylık 2.50 dolarlık zararı tazmin etmenin yollarını arıyor. Zararın toplamı ise 370 bin dolar.

Kravitz ise, eski patronunun ona ayrıldığı zaman bu hesabı kullanmaya devam etme iznini verdiğini iddia ediyor. New York Times gazetesine konuşan Kravitz, Phonedog’un ona bu hesabı kişisel olarak kullanma iznini verdiğini belirtirken, şirket adına tweet atma izninin bu kapsamda yer aldığını ifade ediyor.

Son gelişmelerle 17 binden 22 binlere yükselen Twitter takipçi sayısı, Kravitz’in şirkette blogger olarak çalıştığı dört yıldaki emeklerinin sonucu. Ama onun şirketten ayrılmasından 8 ay sonra şirketi, bu Twitter hesabının takipçilerinin bir müşteri listesi olduğu ve şirketin bu yapıyı oluşturmak için büyük kaynaklarla yatırım yaptığı gerekçesiyle dava açtı.

Sahiplik tartışmalarına örnek olabilir

Twitter hesaplarının kurumsal kontrolü son dönemde büyük tartışmaları beraberinde getiriyor, Hukuk uzmanlarına göre, bu son dava da gelecekte yaşanabilecek sahiplik tartışmaları için örnek olabilir. Şirketler bundan sonra ortak bir hesaptan Tweet atmak istediklerinde, bunun için daha akıllıca yöntemler geliştirecek.

Ancak hukukçulara göre, Twitter takipçilerinin finansal bir değerini kesin olarak saptamak zor. Çünkü takipçilerin belli bir hesabı neden takip ettiği net değil. Bir Twitter takipçi listesi ile bir e-posta gönderim listesini kıyaslamak da pek kolay değil. Örneğin, eğer Phonedog Twitter mesajını sunumlar yapmak için kullanıyor olsaydı, o zaman değerli olan şey; şirketin e-posta gönderim listesi olurdu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun