Yaşam Tarzı İnternet 13 EYLÜL 2013 / 15:22

Twitter halka arzın ilk sinyalini verdi

Sosyal medya sitesi Twitter, hisselerini borsaya açmak için Amerikan düzenleme kurumu Menkul Kıymetler ve Borsa İşlemleri Komisyonu'na (SEC) başvurduğunun duyurusunu yaptı.Twitter hesapları üzerinden halka arz için gerekli başvuruyu yaptıklarını fakat hisselerin halka arz tarihinin ya da hisse fiyatlarının henüz netleşmediği duyurusunu yapan Twitter, Facebook ve LinkedIn’den sonra halka açılan üçüncü büyük sosyal medya şirketi oldu.

Twitter yatırımları için ek kaynak sağlamış olacak

Dünyanın önde gelen yatırım şirketlerinin yetkilileri, 2006 yılında Jack Dorsey, Biz Stone ve Evan Williams tarafından kurulan Twitter'ın değerinin 10 milyar dolardan fazla olduğunu öngörüyorlar ve halka arzın zamanlama olarak şirketin büyüme stratejinin bir parçası olduğu görüşündeler. Gartner’dan Adam Frank ise Twitter’ın bu girişimini şöyle değerlendiriyor:
“Bu adım, şirkete yatırım yapan kişilere, verdikleri parayı geri alma ve kâr etme imkânı sunuyor. Twitter çalışanlarına ise şirketin başarısındaki paylarından dolayı bir ödül getiriyor. Şirketin kendisi içinse, yeni projelere ve gelişmelere yatırım yapabileceği ek kaynak sağlıyor. Hepsinden öte borsada işlem gören bir şirketin, piyasaya yeniş giren bir şirkete karşı önemli bir statü farkı oluyor"

Facebook ve LinkedIn uzun vadede başarılı örnekler

Dünya devi sosyal medya sitelerinin halka açılması tarihlerine baktığımızda ise, popüler iş ağı LinkedIn 2011 yılının Mayıs ayında 45 dolar ile halka açılmış ve piyasa değeri 9 milyar dolara kadar yükselmişti. Linkedln, geçtiğimiz hafta 1 Milyar Dolar değerinde A sınıfı hisse senedini halka arz etmek için başvuru yapmıştı. Linkedln Cor. Hisseleri şu an da 249$'dan işlem görüyor ve yaklaşık olarak 28 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip bulunuyor. LinkedIn’in sahip olduğu üye sayısı dünya çapında 240 milyon iken, Türkiye’de ise 900 bin civarında olduğu gözleniyor.

2012 yılının Mayıs ayında 38 dolar ile halka açılan Facebook’un piyasa değeri gün sonunda 110 milyar dolara ulaşmıştı. Facebook hisseleri şu an da 44,75 dolardan işlem görürken, yaklaşık olarak 108 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşmış bulunuyor. Facebook'un şu an da 1 milyar kullanıcısı bulunurken, Türkiye'de ise bu rakam 32 milyon civarında seyrediyor.

Facebook ve LinkedIn’in bugünkü piyasa değerleri oldukça etkileyici

Görsel paylaşım yapmayı sağlayan internet sitesi Pinterest gibi birçok internet sitesine yaptığı yatırımlarla bilinen Firstmark Capital şirketinin risk sermayedarlarından Rick Heitzmann, Facebook’un halka arzından sonra 2012 yılında yüzde 25'den fazla düşerek başarısız bir yıl geçirdiğini fakat sonrasından giderek yükselen bir çıtada seyrettiğini söylüyor. Rick Heitzmann, LinkedIn de dahil olmak üzere piyasada işlem gören tüm sosyal medya sitelerinin bugünkü piyasa değerlerinin oldukça etkileyici bir gelişim gösterdiği yorumu yapıyor.

Dünya çapında 200 milyon, Türkiye’de ise 9 milyon civarında kullanıcı olan Twitter’ın ise, şu anki piyasa değerinin yaklaşık 10 milyar civarında olduğunu söyleyen yatırım uzmanları, her yıl yaklaşık olarak yüzde 40 büyüme göstermesine rağmen şirketin gelişme ve yeniliklere yatırım yapmaya devam etmesi gerektiği görüşünde.

Resmi Twitter hesabı üzerinden halka arz işlemi için gerekli başvuruyu yaptıklarını duyuran şirket, bir süre sonra ise “Şimdi çalışmaya devam” şeklinde bir tweet atarak çalışanların toplantı yaptıkları bir fotoğraf karesini de yayınladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun