Yaşam Tarzı İnternet 15 TEMMUZ 2013 / 14:16

Twitter Fransa’ya verilerini açtı

Mikroblog sitesi, Yahudi karşıtı kampanyalar yürüten kullanıcıların ortaya çıkarılması için bilgi paylaşmayı kabul etti.Fransa’da uzun süredir Twitter üzerinden Yahudi karşıtı propaganda yürütülüyor. Fransız otoriteler bu konuda uzun süren davalar neticesinde Twitter’la anlaşma sağladı. Buna göre, bu kampanyayı yürüten kişilerin kimliklerinin ortaya çıkması için Twitter bilgi paylaşımını kabul etti.

Geçerli bir yasal talep nedeniyle bilgi paylaşımını kabul eden mikroblog sitesi, “Fransız yasalarını çiğnediği düşünülen kullanıcılarının kimliklerinin ortaya çıkarılabilmesi için” verilerin paylaşılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Fransa’da yürütülen kampanyada birçok Twitter mesajı #UnBonJuif (iyi bir Yahudi) ve #UnJuifMort (ölü bir Yahudi) etiketleriyle atılmıştı. Uyarıların ardından Twitter paylaşılan bu mesajları kaldırmıştı.

Irkçılık karşıtı Yahudi Öğrencilerin Fransız Birliği (UEJF), Twitter’ın bu kampanyayı yürütenlerin kimliğinin açıklanması için dava açmıştı. Zira grup, Twitter üzerinden nefret suçu işlendiğini belirterek o kullanıcıların cezalandırılması gerektiğini savunmuştu.

Neo-Nazi grupların hesapları kapatılmıştı

Bu yılın Ocak ayında Paris’teki yüksek mahkemeden çıkan yargı kararına göre, Twitter’ın kullanıcı bilgilerini paylaşması istendi. Ancak veri paylaşımına yanaşmayan Twitter, geçtiğimiz ay yeniden uyarı aldı ve bu kez verileri paylaşma kararı aldığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen “Occupy Wall Street” protestolarında yaklaşık üç ay boyunca atılan Twitter mesajlarının kime ait olduğunun bulunması konusunda mahkeme kararı alınmıştı. 2011 yılında da Wikileaks ile bağlantılı olduğu düşünülen adreslerin kimlere ait olduğu konusunda kullanıcı bilgileri mahkeme kararıyla talep edilmişti.

2012 yılında Almanya’da neo-Nazi’lere ait olan hesapların kapatılması için yapılan başvuru Twitter tarafından kabul görmüştü. Ülkemizdeki Gezi Parkı olaylarında Twitter’ın Türkiye’de bilgi paylaşmadığı açıklanmıştı.