Yaşam Tarzı İnternet 15 TEMMUZ 2013 / 14:16

Twitter Fransa’ya verilerini açtı

Mikroblog sitesi, Yahudi karşıtı kampanyalar yürüten kullanıcıların ortaya çıkarılması için bilgi paylaşmayı kabul etti.Fransa’da uzun süredir Twitter üzerinden Yahudi karşıtı propaganda yürütülüyor. Fransız otoriteler bu konuda uzun süren davalar neticesinde Twitter’la anlaşma sağladı. Buna göre, bu kampanyayı yürüten kişilerin kimliklerinin ortaya çıkması için Twitter bilgi paylaşımını kabul etti.

Geçerli bir yasal talep nedeniyle bilgi paylaşımını kabul eden mikroblog sitesi, “Fransız yasalarını çiğnediği düşünülen kullanıcılarının kimliklerinin ortaya çıkarılabilmesi için” verilerin paylaşılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Fransa’da yürütülen kampanyada birçok Twitter mesajı #UnBonJuif (iyi bir Yahudi) ve #UnJuifMort (ölü bir Yahudi) etiketleriyle atılmıştı. Uyarıların ardından Twitter paylaşılan bu mesajları kaldırmıştı.

Irkçılık karşıtı Yahudi Öğrencilerin Fransız Birliği (UEJF), Twitter’ın bu kampanyayı yürütenlerin kimliğinin açıklanması için dava açmıştı. Zira grup, Twitter üzerinden nefret suçu işlendiğini belirterek o kullanıcıların cezalandırılması gerektiğini savunmuştu.

Neo-Nazi grupların hesapları kapatılmıştı

Bu yılın Ocak ayında Paris’teki yüksek mahkemeden çıkan yargı kararına göre, Twitter’ın kullanıcı bilgilerini paylaşması istendi. Ancak veri paylaşımına yanaşmayan Twitter, geçtiğimiz ay yeniden uyarı aldı ve bu kez verileri paylaşma kararı aldığını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen “Occupy Wall Street” protestolarında yaklaşık üç ay boyunca atılan Twitter mesajlarının kime ait olduğunun bulunması konusunda mahkeme kararı alınmıştı. 2011 yılında da Wikileaks ile bağlantılı olduğu düşünülen adreslerin kimlere ait olduğu konusunda kullanıcı bilgileri mahkeme kararıyla talep edilmişti.

2012 yılında Almanya’da neo-Nazi’lere ait olan hesapların kapatılması için yapılan başvuru Twitter tarafından kabul görmüştü. Ülkemizdeki Gezi Parkı olaylarında Twitter’ın Türkiye’de bilgi paylaşmadığı açıklanmıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun