Yaşam Tarzı İnternet 20 NİSAN 2014 / 10:12

Twitter'da hesaplar kapatılmaya başlandı

Twitter da Türkiye Hükümeti'nin sansür isteğine boyun eğdi ve "Haramzadeler333" ile "Başçalan" kullanıcılarının Türkiye'den erişimini kapadı.30 Mart2014 Yerel Seçimleri öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı bakanlar, hükümet yetkilileri ve medya yöneticilerine ilişkin çok sayıda ses kaydınının linklerini Twitter hesaplarından yayınlayan "Haramzadeler333" ve "Başçalan" kullanıcılarına engelleme getirildi. Bu kullanıcıların twitlerini okumak isteyen Türkiye'den bağlanan internet kullanıcıları "bu hesap gizlendi" uyarısıyla karşılaşıyor.

Bu uygulama sayesinde söz konusu hesabın Türkiye’den görüntülenmesi engellenirken, ülke dışındaki kullanıcılara açık olarak kalıyor. Twitter, resmi sitesinden hangi hesapların hangi ülkede bu uygulama çerçevesinde durduğunu açıklıyor. ‘Country Witheld Content’ olarak da bilinen bu uygulama Türkiye'de ilk kez hayata geçirildi. Uygulamayla ilgili daha fazla bilgi için https://support.twitter.com/articles/20169222 adresini kullanabilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta, Twitter’ın iki numaralı yöneticisi Colin Crowell başkanlığında bir heyet seçim sürecinde erişime engellenen Twitter ile ilgili temaslarda bulunmak üzere BTK ve TİB yetkilileri görüşmek için Ankara’ya gelmişti. Bugün yaptığı "www yerine ttt gibi bir sistem kurulur" açıklamasıyla dikkatleri üzerine çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan,görüşme sonrası bazı hesaplara ilişkin "buzlama" uygulaması getirileceğini açıklamıştı. Bugün bu hesaplara erişim engellendi.
ETİKETLER : Twitter twitter engelleme
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun