Yaşam Tarzı İnternet 31 OCAK 2012 / 09:15

Twitter CEO: İnterneti sansürlemiyoruz

Twitter CEO: İnterneti sansürlemiyoruz

Mikroblog sitesinin yaptığı açıklamalarının tepkileri sürerken All Things D’nin medya konferansında konuşan Dick Costolo, sadece yasalar çerçevesinde gereken mesajları engellediklerini dile getirdi.Geçtiğimiz hafta Twitter çok tartışmalı bir karara imza atarak, ülkelerin kendi yasalarına göre görüntülenen mesajlara yön verebileceğini açıklamıştı.  Tüm dünyada, “Twitter sansür mü uygulayacak?” endişesi hasıl olmuştu.

All Things D’nin medya konferansında konuşan Twitter CEO’su Dick Costolo, şirket olarak içeriğe bakış açılarının değişmediğini, aynı seviyede saygı duyduklarını aktardı. Aradaki farkı açıklayan Costolo, “Ülkelerin yasaları doğrultusunda mesajların o ülkede görüntülenmesinin önüne geçilecek. Bu sayede tüm kullanıcılar yerine sadece o ülkede mesajlar görüntülenemeyecek” dedi.

Kararın Twitter’ın tamamen kapalı olduğu Çin ya da İran için alınmadığının bilgisini veren Costolo, günümüz şartlarında iki ülkeye de girmelerinin zor olduğunu belirtti.

Twitter getirdiği düzenlemenin sansüre yol açmayacağını dile getirse de, insanların örgütlenmek için kullandıkları sosyal medyada, onları bir araya getiren kelimelerin yasaklanması iktidarın (gücü elinde bulunduranın) ekmeğine yağ sürer. Mesajların kendi ülkelerinden görünmeyip de dünya çapında görülebilmesi yalnızca çaresizliğin görüntülenmesi anlamına gelebilir.
YORUMLAR
ceren 31 OCAK 2012 / 10:44 0 0
hangi açıdan bakarsanız bakın, bence bu sansür anlamına geliyor. haberin sonundaki yoruma kesinlikle katılıyorum.