Yaşam Tarzı İnternet 04 MART 2011 / 16:22

Twitter'a yatırımcıların ilgisi sürüyor

JPMorgan’a ait bir teknoloji fonunun Twitter’da hisse alma planları, servisin finans yapısı ve yatırımcılarıyla ilgili spekülasyonları beraberinde getirdi.

JPMorgan Digital Growth Fund’ın Twitter yatırımıyla ilgili detaylar şimdilik belirsiz. Ama bu hamle, özel sektör teknoloji şirketlerinin artan değerinden kimin kârlı çıktığına ve Twitter, Facebook, Zynga gibi şirketlerin hisselerinin kimlerde olduğuna dair soru işaretlerini beraberinde getirdi. Financial Times’ın haberine göre JPMorgan’ın fonunun planı, Twitter’ın yüzde 10 hissesini almak. Aralık ayında da Goldman Sachs, kendisinin ve yabancı müşterilerinin ortaya koyduğu 1,5 milyar dolar ile Facebook’a yatırım yapmıştı. Bu anlaşmada Goldman Sachs, doğrudan Facebook ile çalıştı.Geçtiğimiz hafta Twitter’ın kurucularından olan Biz Stone, Reuters’a yaptığı açıklamada şirketin halka açılmayı düşünmediğini, ek fona da ihtiyaçları olmadığını, çünkü zaten para kazandıklarını söylemişti.Öte yandan TechCrunch blog’unda yer alan bir habere göre Silikon Vadisi’nin melek yatırımcılarından Chris Sacca, Twitter’a yatırım için kendi fonunu oluşturdu. Bu fona JPMorgan da yatırım yapıyor. TechCrunch’ın haberine göre Sacca’nın fonu halihazırda Twitter’ın kurucularından biri olan Evan Wiliams’tan 400 milyon dolarlık Twitter hissesi aldı bile.Risk sermayesi şirketleri de daha önce Twitter’a yatırım yapmıştı. Eski bir Google çalışanı olan, 35 yaşındaki Sacca, Wall Street ve Silikon Vadisi şirketleri arasında bir köprü görevi görüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun