Yaşam Tarzı İnternet 21 MART 2014 / 08:35

Twitter'a erişim engellendi!

Dünyanın en büyük mikroblog sitelerinin başında gelen Twitter'a Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından 'koruma tedbiri' uygulanıyor.5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlarda İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'da yapılan son değişiklikle "istisna" haline getirildiği öne sürülen internet sitesi kapatma (sitelere erişimi engelleme) yolu, dünyanın en büyük iki sosyal paylaşım sitesinden biri olan Twitter için uygulandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Bursa mitinginde "Twitter'ın kökünü kazıyacağız" demesinden saatler sonra, Twitter'a Türkiye'den erişim dün gece yarısından itibaren mahkeme kararına dayanarak engellendi.

Twitter’dan yapılan açıklamada “Türkiye’den erişimin engellendiğine dair haberleri inceliyoruz” denildi.

Siteye erişmek isteyen kullanıcılar şu mesajla karşılaşıyor:
“Bu İnternet sitesi (twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. Maddesi İle Görevli)’nin 20/03/2014 tarih vesayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır”

BTK'nın site bilgileri sorgu sayfasında www.twitter.com adresi sorgulandığı zaman site hakkında alınan mahkeme kararları ile birlikte "TİB tarafından koruma tedbiri uygulanmaktadır" ibaresi yayınlanıyor. Siteye DNS ayarları değiştirilerek halen daha erişilebiliyor. Sorgulamalar için http://internet.tib.gov.tr/ adresini kullanabilirsiniz.TİB, koruma tedbiri gerekçesiyle Twitter ’a erişimi engelledi. TİB’in sorgulama ekranında da yer alan bilgilendirmeye göre Twitter’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan kararla koruma tedbiri uygulandığı ifade ediliyor. Kararda “Bu İnternet sitesi (twitter.com) hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (TMK 10. Maddesi İle Görevli)’nin 20/03/2014 tarih vesayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından KORUMA TEDBİRİ uygulanmaktadır” açıklaması yer alıyor.

Bu arada Twitter'ın 21 Mart 2006 yılında kurulduğunu hatırlatarak kendilerine pek de hoş olmayan bir doğum günü hediyesi verdiğimizi de hatırlatalım.