Yaşam Tarzı İnternet 02 HAZİRAN 2011 / 17:21

Twitter’dan 100 kez özür dileme cezasına çarptırıldı

Malezyada yaşayan bir sosyal aktivisti, onur kırıcı davranışı nedeniyle Twitter’dan 100 özür mesajı atma cezasına çarptırıldı.

Malezya’daki internet kullanıcıları uzun süredir sosyal medyada yazacaklarından sorumlu olacakları ve dikkat etmeleri konusunda uyarılıyordu. Fehmi Fazıl isimli kişi, iftira ettiği suçlamasıyla kendisine dava açılmasını engellemek için, internetten üç günde 100 defa özür dilemek zorunda kaldı.

Fehmi Fazıl adlı kişi, Ocak ayında twitter'da, hamile bir kadın arkadaşına patronunun çok kötü davrandığını yazdı. Fazıl, daha sonra adı geçen işverenin avukatlarının kendisini arayarak dava açmakla tehdit ettiklerini ve gazetelerde yayımlanacak özür ilanının parasını ödeyecek imkanı olmadığı için, özrünü internet üzerinden yapma konusunda dostane çözüme gittiklerini anlattı.

Fazıl’ın mesajında şu ifadelere yer vermesi istendi: "Blu Inc. Media ve Kadın Dergisi'ne İFTİRA ettim. İnsan kaynakları siyasetleriyle ilgili mesajlarım yalandır. Yazdıklarımı geri alıyor ve özür diliyorum."

4 bin 200’den fazla takipçisi bulunan Malezyalının, 35 dakikada bir mesaj göndereceği ve Cumartesi durumun sona ereceği belirtildi. Daha önce Malezya’da birçok kişi Facebook’ta paylaştıkları şeyler nedeniyle tutuklanarak mahkum olmuştu.
ETİKETLER : malezya Twitter
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun