Yaşam Tarzı İnternet 25 OCAK 2012 / 16:48

Twitter’a robot attılar, sosyal etkileşimi patlattılar

Twitter’a robot attılar, sosyal etkileşimi patlattılar

Sosyal medyada gezen özel amaçlı otomatik programlardan ibaret olan botların, doğru kullanıldığında sosyal etkileşimi arttırmak adına büyük etkileri olabiliyormuş meğer... Twitter üzerinde belli amaçlar için sizinle etkileşime geçen ve genel olarak bot adı verilen programların, biraz programcılık becerisi ve doğru yönlendirmeyle sosyal etkileşimi artırmak adına önemli katkılar sağlayabileceği ortaya çıktı.

Bir grup serbest çalışan web geliştiricisi tarafından ortaya koyulan ve “socialbots” adı verilen bu sosyal programlar, karşılarındakini gerçek olduklarına inandırmanın ötesinde bir takım gerçek bağlantıların kurulmasında da katkıda bulunuyorlar. Böylece bağlantıda oldukları kişilerin erişim ağının genişlemesini sağlıyorlar.

Web Ekoloji Projesi adlı bir çalışmanın parçası olan bu iş, bazı kişilerin sosyal ortamda diğer kişilerin çevresini genişletme konusunda verdikleri vaatlerin (ki bu kişiler genel olarak kendilerine sosyal medya uzmanı diyor) tutarlılığını ölçmek amacıyla ortaya çıkmış. Web Ekoloji Projesi’ne dahil olanlar ve “sosyal medya uzmanları” arasındaki topluluk oluşturma yarışında otomasyona dair bir sınırlama olmadığını gören proje gönüllüleri, otomasyona dayalı sistemlerle çok daha iyi sonuç alabileceklerini keşfetmişler ve eğlence başlamış.

Technology Review’in haberine göre 2 bin 7000 twitter kullanıcısı üzerinde gerçekleştirilen 54 günlük denemelerde ilk 33 gün kontrol amacıyla herhangi bir bot devreye sokulmamış. Sonraki 21 günde ise 9 adet bot devreye girmiş.

Bu arada bot deyince çok karmaşık şeyler yaptıklarını da sanmayın. Botların yaptığı sadece bazı mesajların retweet edilmesini sağlamak veya bir kişinin mesajını diğer kişinin adını da ekleyip cevaplayarak iki farklı kişi arasında dolaylı bağlantı kurmaktan ibaret.

Peki sonuç? Robotlar ortalama 62 yeni takipçi ve 33 tweet mesajı kazanırken, asıl etkilerini gerçek insanlar arasında yeni bağlantılar kurma konusunda göstermişler. Kontrol gruplarındaki kişilerin bağlantıları botlar devreye girdikten sonra yüzde 43 artarken, gruplardan birinde etkileşim oranı yüzde 355’e kadar yükselmiş.

Haberin detayını bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun