Yaşam Tarzı İnternet 09 KASIM 2012 / 16:36

Türkiye Orta Doğu'nun özgürlükler lideri olabilir

Google’ın öncülüğünde gerçekleştirilen Big Tent toplantısında dijital devrimin geleceğini konuşan akademisyen, yazar, blogger, gazeteci ve sanatçılar, internetin neler getirdiğini ve gelecekte neler beklendiğini tartıştılar.

Big Tent toplantısı, risklerine rağmen internette özgür kalmanın toplum için büyük önem taşıdığını ortaya koydu. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nden Lucie Morillon, gelecekte Türkiye’nin özgürlükler anlamında bölgede lider rolü oynayabileceğini ifade etti.

Dün gerçekleştirilen Big Tent etkinliği kapsamında; ‘İnternet Devrimini Yakalamak’ konulu panele katılan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün Sosyal Medya Masası Direktörü Lucie Morillon, Ortadoğu’nun genel özgürlükler anlamında çetrefilli bir coğrafyada olduğunu, düşünce özgürlügü konusunda çok sayıda ihlale rastladıklarını kaydetti.

Ülkeler internetle gelişecek

İnternet konusunda hala başlangıç aşamasında olunduğunu söyleyen Google Asya-Pasifik, Rusya, Türkiye Ortadoğu ve Afrika Kamu İlişkileri ve Politikaları Kıdemli Direktörü Susan Pointer, internetin doğası gereği adem-i merkeziyetçi ve sınır ötesi bir yapıya sahip olduğunu vurguladı. Pointer, ülkelerin internetin önemini kavradıkça ekonomik anlamda da büyük kazanımlar elde edebileceğini belirtti.“Sansür internetin önüne geçemez”

Düşünce özgürlügü ve basın hakları alanındaki çıkışları ile bilinen Aktivist İngiliz Gazeteci Rohan Jayasekera ise internet ile sansür ilişkisine değinerek, internetin bir bilginin doğru olup olmadığı konusunda en önemli kaynak olduğunu söyledi. Jayasekera, sansüre rağmen insanların bilgiye erişmesinin önüne geçilemediğini dile getirirken, internetin insanların gerçeğe ulaşmak için kullandığı büyük bir organizma olduğunun altını çizdi.

“İnternetin muhteşem yönleri var”

Ünlü Blogger Jeff Jarvis de Sandy Kasırgası nedeniyle katılamadığı Big Tent toplantısına Google+ üzerinden bağlandı. İnterneti anlamak için çok erken olduğunu söyleyen Jarvis, internetin kötü yönlere sahip olsa da, bir o kadar da muhteşem yönlere sahip olduğunu vurguladı. Mahremiyete saygı duyduğunu belirten Jarvis, buna karşın herkese karşı açık olmanın da müthiş faydaları olduğunun altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun