Yaşam Tarzı İnternet 18 ARALIK 2012 / 16:15

Türkiye ITU lehine oy verecek

Türkiye ITU lehine oy verecek

Dubai'de düzenlenen WCIT konferansının son gününde ITU oylamasına geçilirken, Türkiye resmi olarak ITU lehine oy vereceğini açıkladı.

 Son güne kadar internetin kimin tarafından yönetileceği tartışması devam ederken,  Türkiye ise resmi olarak Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) düzenlemelerine destek vereceğini açıkladı. Tartışmalara sebep olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin düzenlemesi devletlere interneti yönetme hakkı verirken, özellikle Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin gibi ülkeler tarafından desteklenen düzenlemeye ABD ve AB şiddetle karşı çıkıyor.

Konuyla ilgili konuşan Bilişim Uzmanı Prof. Dr. Osman Coşkunoğlu Twitter hesabından kararın şaşırtıcı olmadığını belirtti. Coşkunoğlu “Türkiye’nin de içinde bulunduğu ITU’ya destek veren ülkeler demokrasi endeksinde notu düşük olanlar”dedi.

Etkinlikte, tartışmaların gizli oturumlarda yapılması kamuoyunda tepki görürken, Google da düzenleme karşıtı kampanya örgütlemişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun