Yaşam Tarzı İnternet 29 TEMMUZ 2013 / 15:47

Türkiye'deki Twitter hesaplarına n'oldu?

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’da son günlerde sahte olduğu gerekçesiyle kapatılan hesaplar konusundaki şüphelere Twitter CEO’su Dick Costolo Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı.Gezi eylemleri boyunca en aktif kullanılan haberleşme aracı olan Twitter, hükümet tarafından oldukça eleştiri almıştı. Geçtiğimiz haftalarda UDHB Binali Yıldırım’ın Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerinin ABD’ye giderek, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri ile görüşme yaptıklarını da açıklamasının üzerine Twitter’ın Türk hükümeti ile anlaşmaya vardığı ve muhalif tweet atanların hesaplarının silindiği şüphesi doğdu ve Dick Costolo Twitter hesabı üzerinden Türk kullanıcıların sorularını yanıtladı.

Türkiye’deki kullanıcılar sahte olmayan bazı hesapların da askıya alındığını da dile getirerek Twitter’ın Türk hükümeti ile herhangi bir anlaşmaya varıp varmadığını ve son günlerde silinen/askıya alınan hesapların Gezi eylemleri ile bir ilgisi olup olmadığını sordu.

Özellikle profil fotoğraflarında Twitter’ın öntanımlı fotoğrafı “yumurta” olan kullanıcıların hesapları silinirken Dick Costolo, bu silme işlemlerinin Türkiye’ye yönelik bir operasyon olmadığını açıkladı. Türk bir kullanıcının “Neden Türk hükümeti ile anlaştınız?” sorusuna “Böyle bir anlaşma yok” şeklinde cevap veren Dick Costolo, ayrıca sahte olmayan hesapların silinmesine dair şu açıklamayı yaptı:
“Bu iddia doğru değil. Birbirine karşıt grupların birbirlerinin hesaplarına yönelik kötü amaçlı eylemleri olduğuna dair bildirimler geliyor. Bunlarla ilgileniyoruz"


Gezi eylemlerine destek amacıyla birçok kamu kurumunun sitesine erişimi engelleyen hacker grup RedHack de, @RedHack_EN hesabı üzerinden Twitter’ın Türkiye’de insanların özgürce konuşabildikleri tek platform olduğunu ve Türk Hükümeti ile yapılacak herhangi bir anlaşmanın Twitter’a zarar vereceğini yazarak Dick Costolo’nun tweet’ini yanıtladı.

Twitter yetkilileri ile yapılan görüşme önceden planlanmıştı

Bu gelişmelerin ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer NTV’ye Twitter’da silinen hesaplarla ilgili bir açıklama yaptı. Acarer, geçtiğimiz haftalarda Twitter yetkilileriyle yaptıkları görüşmede sahte hesaplarla ilgili yaşanan mağduriyetler ve ırkçılık, çocuk pornosu gibi evrensel konular olmak üzere iki konuyu gündeme getirdiklerini söyleyerek Twitter’ın sahte hesapları kapatmasına ilişkin şunları kaydetti:
“Sahte hesaplar, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada rahatsızlık veren bir konu. Bu konudaki düzenlemeyi doğru buluyorum. Dünya genelinde 20 milyon, Türkiye’de ise 6 milyon sahte Twitter hesabı bulunuyor. Ben kişisel olarak bu sayının daha fazla olduğunu düşünüyorum. Türkiye'deki bir takım mağduriyetleri hesaba aldığımızda, her 10 kullanıcıdan en az bir tanesi sahte hesap mağduru. Birisinin hesabı kullanılarak başka kişilere hakaret edilebiliyor, yanlış bilgiler aktarılabiliyor. Bu durumların ekonomik ve sosyal olarak çok ciddi sonuçları olabiliyor. Bu sorunlar sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada yaşanıyor. Bu sebeple Twitter'ın yaptığı düzenlenin doğru olduğuna inanıyorum. Twitter dışında, sosyal medyayla ilgili diğer şirketlerle de görüştük.”

Twitter yetkilileri ile yapılan görüşmenin çok daha önceden organize edildiğini belirten Acarer, bu görüşmelerin ve Twitter’ın sahte hesapları silmesinin Gezi olayları ile bir bağlantısı olmadığının altını çizdi ve “Twitter dışında, sosyal medyayla ilgili diğer şirketlerle de görüştük. Bahsettiğim iki ana gündemimiz vardı. Ayrıca, bu şirketleri Türkiye'ye davet ettik. Türkiye'nin lojistik konumu ve altyapısı bakımından bir bölge merkezi olması adına, veri merkezleri kurulmasını teklif ettik" dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun