Yaşam Tarzı İnternet 20 MART 2012 / 15:56

Türkiye'de saniyede 20 'tweet' atılıyor

En çok akşam 9'da 'tweet' atıyoruz

Sosyal medya araştırma sitesi Monitera, Webrazzi Dijital’12 konferansında Türkiye’de kullanım oranı giderek artan Twitter’ı masaya yatırdı.Sosyal mecraların en güçlü sitelerinden biri olan Twitter, ülkemizde de aktif bir şekilde kullanılıyor. Ülkemizde 7,2 milyon kullanıcıya sahip siteye son 3 ay içinde atılan 150 milyon tweet üzerinden yapılan analiz, ortaya çarpıcı sonuçlar çıkardı.

Yapılan analizde, dünya genelinde bir ayda atılan tweet sayısının 175 milyon olduğu ortaya konurken, ülkemizde bu sayı bir ayda 1,7 milyon rakamında kaldı.

Analiz, Türkiye’de en çok 21-22 saatleri arasında tweet atıldığını, buradan kullanıcıların akşam yemeğinden sonra televizyon seyretmek yerine bilgisayar ya da mobil cihazlarını kullanmayı tercih ettiklerini gösteriyor. Bunu takip eden ikinci saat dilimi 22-23 arası olurken, özellikle çalışan ya da sabah erken uyuyan kesimin gece yatmadan önce tweet atmalarının bu hususta rol oynadığını gösteriyor.

Türkiye'de erkekler Twitter'ı daha aktif olarak kullanıyor

Türkiye’de en çok tweet atılan günün Cuma olması, kullanıcıların haftanın son iş günü olmasından dolayı attıkları tweet mesajlarıyla kendilerini hafta sonuna hazırladıklarını ortaya koyan analize göre, en çok Twitter mesajı açık bir farkla İstanbul’dan atılırken(yüzde 58), İstanbul’u sırasıyla Ankara(yüzde 13) ve İzmir(yüzde11) takip etti.

Kullanıcıların yüzde 59 oranıyla mobil cihazlar kullanarak tweet attığını gösteren analiz, mesai saatleri diliminde en çok kullanılan mobil cihazın BlackBerry olduğunu ortaya koydu.

Türkiye’de ortalama 151 takipçiye sahip kullanıcıların yüzde 53′ü erkek, yüzde 47′si ise kadın kullanıcılardan oluşurken, bu kullanıcılar saniyede 20 tweet atıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun