Yaşam Tarzı İnternet 23 TEMMUZ 2011 / 10:00

Türkiye’nin 1 milyon alan adı var

Türkiye 1 milyon alan adına sahip olarak domain sıralamasında 500 ülke arasında 12’ci oldu.Yeni Ticaret Kanunu’nda her firmanın mutlaka bir internet sitesi kurması konusunda getirilen yasal zorunluluk sonrasında firmalar internet alt yapısında kapsamlı bir yenileme süreci başlattı. Yasa öncesinde Türkiye genelinde 163 bin adet olan ‘com.tr’ uzantılı alan adı başvuruları 6 ayda 178 bine ulaşarak önemli bir yükseliş gösterdi. Tüm uzantılarda alınan adreslerin sayısı ise 1 milyonu geçerek Türkiye’yi dünya ortalamasında önemli bir sıraya ulaştırdı.

Türkiye dünyada 12’nci

Özgün bir alan adı bulmak için sıraya giren ve birden fazla domain başvurusunda bulunan firmalar, genel domain istatistiklerini de olumlu yönde etkileyerek Türkiye’nin domain sayısında 500 ülke arasından ilk 15’e yükselmesini katkı sağladılar. Kısa sürede hızlı bir yükseliş yakalayan Türkiye 2011 Temmuz verilerine göre tüm uzantılarda 1.046.710 domain adresi ile 1 milyonu geride bırakarak dünya sıralamasında 12’inci oldu.200 domain’i olan şirket var!

Yasanın yürürlüğe gireceğinin açıklandığı 2011 Şubat tarihinden sonra domain başvurularının önemli ölçüde artış göstermesinden sonra firmalar alan adlarını yatırıma dönüştürerek yüzlerce farklı adresi kapatma derdine düştüler. Adres Patent Genel Müdürü Av. Ali Çavuşoğlu, “Senenin ilk yarısında alan adı başvuruları önemli ölçüde artarken büyük firmalar da online pazarda öne geçebilmek için yüzlerce adresi birden alma yarışına girdiler. Şu an 200 domain başvurusu olan müşterilerimizi var. E-pazar avantajının gerisinde kalmak istemeyen firmalar internetin artık sadece reklam amaçlı olmadığının, sıcak satışla da doğrudan ilişkili olduğunun farkına varmış durumdalar” dedi.

Yeni Ticaret Kanunu’nda getirilen zorunluluğun tüketiciyi korumaya yönelik olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Bu sayede firmalar kendilerine dair gerekli olabilecek tüm bilgiyi en kolay yoldan hedef kitleye iletmekle yükümlü hale geldi. Bu alanda atılan bu adımın e-ticaret çıtasını kısa sürede yükselteceğine inanıyoruz” diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun