Yaşam Tarzı İnternet 22 AĞUSTOS 2012 / 09:58

Türk Telekom'un Suriye'deki internet bağlantısı kesildi

Türk Telekom Suriye’nin internetini kesti

Esad rejimine karşı olan ülkelerin de Suriye’deki internet bağlantısını kestiği veya azalttığı gözlemlenirken, ülkenin en büyük internet sağlayıcısı Çinli bir şirket olan PCCW oldu.Sansür ve hükümetin internet üzerindeki hareketleri görüntülemesi son dönem Suriye’sinin en büyük sorunları arasında görünüyor. Ancak ülkenin şu anda çok daha büyük bir sorunu bulunuyor: İnternet bağlantısı.

Araştırma şirketi Renesys’in verilerine göre ülkenin en büyük internet sağlayıcısı konumunda olan, ülkemizin de en büyük bilişim şirketi Türk Telekom'un, Ağustos ayının ortasında Suriye’ye sağladığı internet bağlantısı tamamen kesildi. Bunun yanı sıra Telekom İtalya da Suriye'ye internet bağlantısı vermiyor. Deutsche Telekom'un hizmetlerindeki azalma da dikkat çekiyor.Şu anda Hong Kong merkezli PCCW, Suriye’nin neredeyse tüm internet trafiğini yükleniyor. Suriye’deki Esad rejimine destek veren nadir ülkelerden biri olan Çin’in önemli şirketlerinden olan PCCW, deniz altından kablolarla Kıbrıs, Lübnan ve Mısır’ı birbirine bağlıyor.

Özellikle ABD ve AB ülkelerinin etkileriyle şirketlerin Suriye’ye hizmet vermeyi kesmesinin ardından Huawei, PCCW gibi Çinli şirketlerin Orta Doğu’da pazar payını artırdığı görülüyor. Ancak Batı’nın baskısına Esad rejiminin ne kadar dayanabileceği bilinmiyor. Daha önce benzer sonuçlar İran'da görülmüş, ZTE'nin ülkeye altyapı hizmeti verdiği ortaya çıkmıştı.

Arstechnica’nın Renesys verilerine göre ortaya çıkardığı sonuçlara http://arstechnica.com/tech-policy/2012/08/us-sanctions-give-china-an-opportunity-to-supply-bandwidth-to-syrian-isps/ adresinden ulaşabilirsiniz.