Yaşam Tarzı İnternet 30 MAYIS 2012 / 19:36

Türk Telekom: "Periyodik bakım nedeniyle Google kapalıydı"

Okullarda Google erişiminin kapanmasıyla ilgili Türk Telekom açıklamada bulundu. Açıklamada, arama motorlarının filtrelenmediği bilgisi verilirken, erişimin geçici olarak kapandığını aktarıldı.Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) okullarda öğretmenlerin kullandığı ağlardan internete erişenlere Google'ı kapatması gündeme bomba gibi düştü. Konuyla ilgili açıklama internet servis sağlayıcı olan Türk Telekom'dan geldi.

Türk Telekom, bakanlığa kategori bazlı içerik filtreleme hizmeti verildiğini doğrularken, arama motorlarının bu filtrede yer almadığını duyurdu. Erişimin güncelleme işlemi sırasında yaşanan sistemsel geçiş nedeniyle olduğu aktarıldı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:
Türk Telekom tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na kategori bazlı içerik filtreleme hizmeti sunulmaktadır. İçerik filtreleme yazılımı üreticisi tarafından sunulan sistemde ön tanımlı kategoriler yer almaktadır ve Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulan ön tanımlı filtreleme kategorilerinden hangilerine filtre uygulanıp uygulanmayacağı Bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Arama motorları filtrelenen içerik kategorisinde yer almamaktadır. Sözü geçen siteyle ilgili durum, içerik filtreleme yazılımı tarafından periyodik olarak gerçekleştirilen güncelleme işlemi sırasında yaşanan kısa süreli bir sistemsel geçiş nedeniyle oluşmuştur ve en kısa sürede giderilmiştir. Konunun temel kaynağı araştırılmakta ve tekrar yaşanmaması için gereken çalışmalar üretici firma nezdinde sürdürülmektedir.

30 Mayıs 2012 tarihinde çeşitli gazetelerde çıkan haberlerde belirtildiği şekilde arama motorlarına yönelik şirketimiz tarafından gerçekleştirilen herhangi bir erişim engellemesinin söz konusu olmadığını belirtir, bilginize sunarız.

Saygılarımızla,

Türk Telekom
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun