Yaşam Tarzı İnternet 23 AĞUSTOS 2012 / 11:28

Tumblr Twitter'ı vefasızlıkla suçluyor

Tumblr Twitter'ı vefasızlıkla suçluyor

Geçtiğimiz hafta yeni API güncellemesine geçiş yapan Twitter’ın kendi uygulamalarını öne çıkartma ve ekosistemde daha baskın bir rol oynama adına kısıtlamalara gitmesi bekleniyordu. Bu kısıtlamaların yeni kurbanı da Tumblr oldu.Özellikle mobil tarafa uygulama geliştirme konusunda oldukça geride kalan Twitter, 2010 yılın itibariyle kendi geliştirdiği uygulamaları pazara sunmaya başlamıştı. Buna karşılık birçok üçüncü taraf Twitter uygulaması pazarda birikmiş ve birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Kendi uygulamalarını ön plana çıkartmak isteyen şirket, yeni API’yi hayata geçirmesiyle birlikte bu politikasını uygulamaya başladı.

Twitter’ın kullanıcılarına sunduğu “arkadaşını ara” servisi, Facebook, Gmail ve Tumblr ile entegre bir şekilde çalışıyordu. Arkadaş ve kontakların yanı sıra Twitter hesabı altındaki kişi kayıtlarına erişim fırsatı verdiği gibi, bu siteler üzerinden de takibe alınacak tanıdıkları bulma fırsatı sunuyordu. Bu tarihten itibaren Twitter, Tumblr’ı uygulamadan çıkartarak, sadece Facebook ve Gmail’la çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

Tumblr tarafından yapılan açıklamada, Twitter’ın Tumblr üzerindeki “Twitter Arkadaşlarını Bul” özelliğinin kullanımını kısıtladığı ifade edildi. Zamanında şirket olarak Twitter’a büyük destek verdikleri belirtilirken, sahip oldukları içerik elde etme özelliği sayesinde yüz milyonlarca tweet’i işlediklerinin altını çizildi. Bunun yanı sıra Twitter’ın ilk iş ortaklarından biri olarak 70 milyon blog ve 30 milyar yazı üzerinde Twitter Kartlar görünümünü kullanıma sundukları da vurgulandı.

Twitter tarafından konuyla ilgili hiçbir açıklama gelmezken, geçtiğimiz ay Instagram’la çalışmayı da durduran Twitter’ın, Tumblr hamlesinden sonra ne geleceğini merakla bekliyoruz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun