Yaşam Tarzı İnternet 26 MAYIS 2013 / 12:06

Tüm Afrika kablosuz ağlarla örülecek

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Afrika’dan Güney Asya’ya kadar uzanan topraklarda kablosuz ağlar kurulması için Google çalışmalar başlattı.İnternet arama motoru olarak hayatımıza giren Google, mobil cihazlar başta olmak üzere hemen her alanda kendini hissettiriyor. Afrika’daki internet kullanımı ve penetrasyonu artırmak için daha önce Google, Android işletim sistemli akıllı telefonların oluşturduğu veri trafiği için Orange’a para ödemeyi kabul etmişti.

Bu sefer şirket doğrudan Afrika ve Asya’nın bir bölümünü kapsayacak bir projeyle internet olmayan yerleri kablosuz ağlarla örmeyi hedefliyor. Güney Afrika’dan Kenya’ya uzanan topraklardaki düzenleyici kuruluşlarla görüşen Google’ın planını hayata geçirmek için çalışmalara başladığı WSJ’da haber oldu.

Küreselleşmenin aracı olarak görülen internetin az gelişmiş ekonomilere ulaştırılmasıyla hem o ülkelerin ekonomilerinin kalkındırılması hem de internet üzerinden iş yapan şirketlerin para kazanması amaçlanıyor. Dünya haritasına bakıldığında internete erişimin en az olduğu bölgeler olarak göze çarpan Afrika ve Asya’nın bazı bölümleri, özellikle ABD’li şirketlerin erişemediği ender alanlar.

Afrika’da en baştan bir internet altyapısı oluşturulmasının uzun yıllar alacağı düşünüldüğü için Google, televizyon yayını gibi düşük frekanslı internet yayınıyla internet erişimini herkese sağlamak istiyor.

Güney Afrika’da ufak çaplı denemelere başlayan Google, hangi mesafelere kadar internet erişimi ulaştırabildiğinin denemelerini gerçekleştiriyor. Kısa vadede Google’a para kazandırmayacak gibi görünen yatırımla, uzun vadede Afrika’nın da Google ürünleri müşterisi olması bekleniyor.