Yaşam Tarzı İnternet 06 MAYIS 2011 / 10:48

TR NET: "Bu uygulama temel hakların ihlaline ortam hazırlıyor"

“İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar”ın 22 Ağustos 2011’de yürürlüğe girmesine karar verilmesine ilişkin olarak TR NET tarafından bir açıklama geldi. Yusuf Çağlayan Ankara'dan bildiriyor.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Küreselleşen günümüzde, sanal bir dünya halini alan internetin "güvenli internet” adı altında "sınırları başkaları tarafından çizilmiş bir internet”e dönüştürülmesi, özgürlük anlayışı ile çelişmektedir. Söz konusu düzenleme, bazı siteleri engelleme ve alan adlarına yasaklama getiren uygulamalar ile sarsıldığı düşünülen “İnternet Özgürlüğü” kavramının, daha da zedeleneceği bir döneme geçiş sürecinin sinyalleridir.

Uygulanmak istenen filtre sistemleri, internet servis sağlayıcılar, işletim sistemleri, ya da çeşitli programlar aracılığıyla kullanılabilmektedir. Fakat bu opsiyon yeni düzenleme ile bir zorunluluk halini almaktadır.

Bu durum bireysel özgürlüklerin kurumsal otoriteler ile sınırlandırılmasını gündeme taşımaktadır. İfade özgürlüğü, iletişim özgürlüğü, bilgi alma ve yayma özgürlüğü gibi temel hakların ihlaline ortam hazırlamaktadır.

Sadece temel haklar değil, düzenlemenin yansımaları sosyal, tarihsel, ekonomik anlamda olumsuz sonuçlara da devetiye çıkaracaktır. İnternet ortamında seçme hakkının elinden alınarak, kişi yerine düşünülen bir ortam yaratmak, özgür ve karar alabilen nesiller icin uzun vadede bir tehlikedir. Geçmişten günümüze özgürlüklere çanak tutmuş, çağdaş medeniyetlerin beşiği olmuş ülkemizin imajının da zedelenmesine meyil verecektir. Her konuda ileri olduğumuz bir çok ülkenin, internet alanındaki günün gerisinde kalan uygulamalarına geri dönerek geri bir adımı tercih etmektir.

TR NET, sosyal sorumluluk bilinci çerçevesinde söz konusu düzenlemenin orta ve uzun vadede ülke toplum ve kişiler adına en doğru şekilde sonuçlanması için elinden geleni yapmaya hazırdır.”
ETİKETLER : 22 Ağustos TR.NET TRNET
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun