Yaşam Tarzı İnternet 24 KASIM 2011 / 15:40

Torrent dünyasına Google çalımı

Google Torrent sitelerini sansürlüyor

Dosya paylaşım siteleri bir bir arama motorlarının kara listesine giriyor. Bu listeye giren site geri planda kalıyor. Google, dosya paylaşım sitelerinin tepesindeki internet sitelerini kara listeye almaya başladı. Listenin başını ise The Pirate Bay, isoHunt ve 4Shared çekiyor. Google bu sitelerin aramalarda öne çıkmasını istemiyor. Ya da bunu istemeyen büyük film stüdyoları ve müzik endüstrisi. Google sadece bu baskının sonucunda eyleme geçiyor ve “ben elimden geleni yapıyorum” mesajını vermeye çalışıyor.

Kara listeye alınan siteler ile ilgili Google yaptırımı da belli. Bu siteler ve içerikleriyle ilgili yapılan aramalarda ‘otomatik tamamlama’ kalkıyor. Diğer bir deyişle: Google indekslemesi devam ediyor ve Google bu sitelerin içinde neler olduğunu biliyor ama biz görmeyelim diye arka plana atıyor.

isoHunt: “İnterneti BBG’ye çevirdiniz”

Google’ın Küresel İletişimden Sorumlu Yöneticisi Mistique Cano, bunun Google’ın telif haklarını korumaya yönelik çok sayıdaki uygulamasından biri olduğunu dile getirirken, isoHunt’ın sahibi Gary Fung bunun bir nevi sansür olduğunu belirterek, Google’ı, interneti bir ‘Biri Bizi Gözetliyor’ yarışmasına çevirmekle suçluyor.

Arama motorunun otomatik tamamlama özelliği dışında bırakılan anahtar sözcüklerin güncel listesi aşağıda:

- thepiratebay
- the pirate bay
- isohunt
- torrentreactor
- btjunkie
- kickasstorrents
- sumotorrent
- btmon
- extratorrent
- 4shared
- Filesonic
- Fileserve
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun