Yaşam Tarzı İnternet 11 EKİM 2012 / 12:25

Tipik bir Twitter kullanıcısı kimdir?

Tipik bir Twitter kullanıcısı kimdir?

Beevolve’nin açıkladığı araştırma sonuçlarına göre, tipik bir Twitter kullanıcısı iPhone kullanan ve 208 takipçisi olan bir kadın.Twitter, üzerinde çalışmaların bitmeyeceği bir veri kuyusu gibi görünüyor. Mikroblog sitesi üzerinden yapılan son araştırma, Twitter’ı kimlerin neden kullandığını gözler önüne seriyor.

Dünya çapındaki Twitter kullanıcılarının detaylı çalışmasını gerçekleştiren analitik şirketi Beevolve, 36 milyon Twitter profilinden elde ettiği verileri topladı. Alınan bilgilere göre, Twitter kullanıcılarının çoğunluğunu İngilizce konuşulan ülkelerdeki iPhone kullanıcı oluşturuyor.

Araştırmaya göre kadınlar erkeklerden daha fazla Twitter mesajı paylaşıyor. Kadınlar daha çok aile ve moda üzerine paylaşımlarda bulunurken erkekler teknoloji ve spor konularından bahsetmeyi tercih ediyor. Kadınlar mor zeminler kullanırken, erkekler siyah ağırlıklı tonları seçiyor.Yapılan araştırma ortalama Twitter kullanıcısının davranışlarını da gözler önüne seriyor. Twitter kullanıcılarının yüzde 25’i hiç tweet atmamış. Ortalama takipçi sayısı 208 olarak belirlenirken kullanıcıların yüzde 81’inin 50’den az takipçisi olduğu açıklandı.

Twitter kullanıcılarının yüzde 73.7’sini 15-25 arası gençler oluşturuyor. Twitter kullanıcılarının ülkelere dağılımına bakıldığında Türkiye’nin listede yokken, İran’ın dokuzuncu olması dikkat çekiyor.

Detaylar ve daha fazla grafik için http://www.beevolve.com/twitter-statistics/ adresini kullanabilirsiniz.