Yaşam Tarzı İnternet 13 MART 2014 / 07:50

TİB Twitter'ı kayıt altına almaya çalışıyor

TİB, gizlilik koruması olmayan ve direkt mesaj niteliğinde bulunmayan kamuya açık tüm tweet’lerin arşivini almaya başladı. Bunun için 2 Aralık’ta bir şirketle anlaşan ancak sonra sözleşmeyi fesheden TİB, şimdi yeni şirket arıyor.Son zamanlarda dinlemelerle adından söz ettiren Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Twitter üzerinde kamuya açık olarak paylaşılan mesajları depolamaya çalışıyor. Hürriyet gazetesinden Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, 2 Aralık’ta bir şirketle anlaşan ancak sonra sözleşmeyi fesheden TİB, şimdi yeni şirket arıyor.

TİB, aralık ayında atılan tüm tweet’lerin arşivine sahip olmak ve tweet'ler üzerinden sosyal medya gündemini analiz ettirmek için bir bilişim firmasından hizmet almaya başladı. Ancak 17 Aralık sonrası TİB’de yaşanan yönetim değişikliklerinden sonra sözleşme feshedildi. Kulislerde TİB’in benzer bir hizmet için yeniden arayışta olduğu dile getiriliyor.

Yeni internet yasasında, özel hayatın gizliliği ile ilgili durumlarda internete hemen müdahale etme ve içerik engelleme yetkisi kazanan TİB, sosyal medyada da Türkiye’nin en geniş arşivini kurmak için harekete geçti. Aralık ayında bazı şirketlerle görüşmelerde bulunan TİB, kısa süre içinde de birkaç şirketle sözleşme imzaladı. Bunlar arasında yer alan NGİNE şirketiyle 2 Aralık’da sözleşme de imzalandı. Sözleşmenin 9.5 milyon liralık olduğu ve 17 Aralık sonrası yaşanan gelişmelerin ve değişen yönetimin ardından iptal edildiği bilgisi de bazı gazete haberlerine yansıdı.
ETİKETLER : TİB twitter tweet
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun