Yaşam Tarzı İnternet 01 HAZİRAN 2012 / 11:03

TeliaSonera, Facebook için fiber altyapı oluşturacak

TeliaSonera, Facebook için fiber altyapı oluşturacak

TeliaSonera International Carrier şirketi, Facebook’un İsveç’in Luleå şehrinde kurduğu yeni veri merkezini 7500 km uzunluğunda fiber ağ ile Avrupa'ya bağlamaya hazırlanıyor. Luleå ile Münih arasında kurulacak olan 7500 km uzunluğundaki fiber ağ, terabit/saniye (Tbps) kapasiteli son kuşak teknolojiye sahip.  Facebook’un Kutup Dairesi yakınında bulunan Luleå şehrinde kurduğu yeni veri merkezi ile Avrupa kentlerindeki internet değişim noktaları arasında bağlantı sağlayacak. Facebook'un kuracağı yeni sistem, Avrupa’daki 240 milyon aktif Facebook kullanıcısına ilave olarak Ortadoğu ve Afrika’daki kullanıcılarına da hizmet etmek üzere tasarlanırken, 15 yıl boyunca Karlstad'da bulunan merkezden yönetilecek.

Konuyla ilgili konuşan TeliaSonera International Carrier Başkanı Erik Hallberg, şirket vizyonlarının yaratıcılığın toplum arasında fiber hızda yayılmasını sağlamak olduğunu ifade etti. Hallberg, bu doğrultuda Facebook altyapısının kritik bir parçasını kurmak ve işletmek üzere seçildikleri için mutlu olduklarını sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun