Yaşam Tarzı İnternet 30 TEMMUZ 2012 / 15:06

Televizyon izlemek istiyorsanız, Tweet atmayın!

Londra Olimpiyatları’ndaki aşırı veri ve kısa mesaj kullanımı nedeniyle ağlardaki aşırı yüklenme nedeniyle televizyonların izlenemediği, veri aktarımında sorun yaşandığı belirlendi.Olimpiyatların Açılış Seremonisi’nde 9.66 milyon Twitter bahsi (mention) paylaşıldı. Tarihe geçen bu rakam, 2012 Olimpiyatları’nın tam anlamıyla ilk “sosyal medya oyunları” ünvanını da onaylamış oldu. Ancak bu durum yeniden altyapı tartışmalarını alevlendirdi.

Sosyal medya ve mobil cihazların hızla artması sonucunda bant genişliğine ihtiyaç duyulurken, NBC’nin canlı yayınlamayı taahhüt ettiği açılış seromonisi gerçekleştirilemedi. Sorunlar sadece bununla da kalmadı. GPS uyduları navigasyon sistemi üzerinden alınması gereken verilere ulaşılamadığı için bisiklet yarışındaki bilgiler izleyicilere ulaşmadı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) yaptığı açıklamaya göre, ağda yaşanan problemin sebebi olarak Britanya takımının yarıştığı sırada yüz binlerce gönderilen destek mesajı.

"Acil değilse atmayın lütfen"

Yapılan açıklamada, “Elbette bir şey göndermek istiyorsanız, biz buna dur diyemeyiz ve insanları kesinlikle engellemeyiz. Burada istediğimiz, eğer acil değilse, acil olanlara öncelik verilmesidir” denildi. IOC sözcüsü, problemin bir ağ üzerinde çok fazla abonenin yer almaya çalışmasından kaynaklandığını dile getirirken, herkesin veri paylaşımında bulunmaya çalıştığını sözlerine ekledi.Londra sokaklarında gerçekleştirilen koşu yarışlarında mobil cihazlardan veri akışının patlama yaptığı bilgisi verildi. İnternet erişimiyle fotoğraf ve video göndermeye çalışan izleyiciler ağlar üzerinde yoğun bir baskı oluşturdu.

Mobil operatörler ve altyapı sağlayıcıları aşırı talebi karşılamak için çabaladıklarını açıkladı. 2012 Olimpiyatları’nın mobil hizmet sağlayıcıları British Telecom (BT), Vodafone ve Telefonica’nın sahip olduğu O2 , hiçbir ağ problemiyle karşılaşmadıklarını vurguladı.

Çin’de gerçekleşen 2008 Olimpiyatları’na göre dört kat daha fazla ağ hacmi bulunduğunu açıklayan BT, kablolaların Londra’dan New York’a kadar uzanabilecek kadar geliştirildiğini dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun