Yaşam Tarzı İnternet 12 TEMMUZ 2012 / 10:48

Telefon kulübeleri bedava WiFi noktalarına dönüşüyor

Telefon kulübeleri WiFi noktalarına dönüşüyor

Artık neredeyse hemen hiç kullanmadığımız telefon kulübeleri, New York’ta başlatılan bir pilot uygulamayla bedava WiFi sunmaya başladı. Aslında dünyanın birçok yerinde benzer uygulamalar bulunuyor.İnternete bağlanarak mobil cihazlardan veri aktarımı hızla artıyor. Bu artışın neticesinde operatörlerin yeterli bant genişliği sağlamada zorluk çektiği görülüyor. Alternatif yöntemler denenirken New York’ta yeni bir uygulama başlatılıyor.

2011 yılının Ocak ayında Çin’in telefon kulübelerini WiFi noktalarına dönüştürmeye başladığının haberini vermiştik. New York’ta da bazı pilot bölgelerde belirlenen telefon kulübelerine ücretsiz internet sağlayacak WiFi sistemleri ekleniyor.

İlk aşamada 10 adet telefona eklenecek WiFi sisteminde gelen kullanıcıların bedava bağlantı için WiFi noktasına bağlanmaları ve şartları kabul etmeleri yeterli. Kullanıcılar ilk bağlandıklarında bir kereliğine şehrin turizm sitesine uğruyor ve ardından sınırsız internet bağlantısına kavuşuyor.

Telefon kulübelerine yerleştirilen bedava WiFi için, telefon kulübelerinin birçoğunun sahibi olan Van Wagner Communications’ın yaklaşık 2 bin dolar harcamada bulunduğu bilgisi verildi. Sağlanan kablosuz internet bağlantısının yaklaşık 100 metrelik bir alanda kurulabildiği aktarıldı. Önümüzdeki dönemde şehirde bulunan 13 binden fazla telefon kulübesinin bu kapsamda elden geçirilerek internet bağlantısına kavuşturulması hedeflendi.

New York’taki telefon kulübelerinin geleceğinin planlaması kapsamında dönüştürülen telefon kulübelerinin önümüzdeki dönemde cihazları şarj etmese, sesli komut algılaması ve tamamen dokunmatik ekranlı olması hedefleniyor.Benzer bir sistem daha önce sayfalarımızda yer verdiğimiz Finlandiya’nın Oulu şehrinde de yer alıyor. Şehirde kurulan -Taksim’deki ekranların benzerleri- akıllı kiosklarda anında bedava bağlanabildiğiniz WiFi bulunuyor. Finlandiya’daki kanunlara göre internet de bir iletişim hakkı olarak görüldüğü için internet servis sağlayıcıların her vatandaşa en az bir megabit internet sunması da zorunlu.

Ülkemizde de bu denli akıllı telefon ve internet kullanımı fazlayken benzer projelerin çıkması oldukça verimli olabilir.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun