Yaşam Tarzı İnternet 06 ŞUBAT 2012 / 17:31

TEDxRESET 2012 sosyal medyada günün konusu oldu

TEDxRESET Konferansı'nın üçüncüsü bu yıl streaming ve bulut bilişim hizmetleri veren Medianova’nın internet üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayınla gerçekleştirildi.‘Sonsuz olasılıklar için zihinleri yeniden formatlamak’ sloganıyla, 2 Şubat 2012 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen TEDxRESET Konferansı'nı, anlık olarak 7 binden fazla internet kullanıcısı tarafından izlenirken, toplamda ise 63 bin kişi tarafından takip edildi.

TEDxReset 2012’nin internet üzerinden canlı olarak yayınlanması sayesinde etkinlik sosyal medyada geniş yer bularak en çok konuşulanlar arasında yer aldı. Özellikle Twitter’da en çok konuşulan 10 konudan 7’si bu konferans olurken, paylaşımlar sayesinde toplamda 2 milyon kişiye ulaştı.

Bu canlı yayının nasıl yapıldığına değinirsek, Medianova’nın kendine ait dağınık yapıdaki sunucuları üzerinden sağlanan canlı yayın, kullanıcıların bilgisayarlarına herhangi bir program ya da oynatıcı arayüzü indirmelerine gerek bırakmayacak şekilde yapılandırılıyor. Canlı yayın streaming yöntemiyle “akan görüntüler” olarak verildiği için bilgisayarlara görüntüleri depolamıyor ve yapılan yayın tüm kullanıcılar tarafından sorunsuz bir şekilde izlenebiliyor.