Yaşam Tarzı İnternet 12 MART 2012 / 18:29

Tacikistan Facebook yasağını kaldırdı

Tacikistan Facebook yasağını kaldırdı

Tacikistan’da ülke yönetimini eleştiren yorumlar barındırdığı gerekçesiyle geçtiğimiz hafta erişime kapanan Facebook, tekrardan erişime açıldı. Geçtiğimiz hafta Facebook ve diğer üç haber sitesi, ülke yönetimini eleştiren makaleler ve yorumlar içerdikleri için kapatılmıştı. Bu sansürün, ülke anayasasına ve insan haklarına aykırı olduğunu savunan Tacikistan Gazeteciler Birliği, bir haftadır yaptıkları açıklamalarla bu durumu protesto ediyorlardı.

Tacikistan İletişim Kurumu Başkanı Bag Zuhurov ise söz konusu internet sitelerinin yasaklanmadığını iddia ederken, sadece teknik aksaklıklar sebebiyle bu sitelere erişimin sağlanamadığını ifade etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ise, Tacikistan Hükümeti’ne yaptığı çağrıda internet sitelerini yasaklamaması yönünde çağrıda bulunurken, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ne uygun olarak, internetin tartışma ve ifade özgürlüğü için açık bir platform olarak kalmasının gerektiğini Tacik yetkililere iletti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun