Yaşam Tarzı İnternet 28 AĞUSTOS 2013 / 07:45

Suriyeliler Twitter ve NYT'ı hedef aldı

New York Times’ın web sitesini çökerten Elektronik Suriye Ordusu, Twitter’ın alan adlarından bazılarını ele geçirerek kendi sitesine yönlendirdi.ABD’nin başını çektiği Batılı ülkelerin Suriye’ye karşı askeri müdahale hazırlıkları yaptıkları dönemde Elektronik Suriye Ordusu (Syrian Electronic Army –SEA), önemli haber kaynaklarından New York Times ve Huffington Post UK’i hack’ledi. Bu iki yayının yanı sıra Twitter’ın da bazı alan adlarını elinde tutan alan adı kayıt şirketi Melbourne IT’ye sızılması sonucunda siteler bir süre hizmet dışı kaldı. New York Times’ın sitesi bu ay içerisinde ikinci kez kullanılamaz hale geldi. New York Times, resmi Facebook hesabından dışarıdan bir saldırı aldığını ve siteye erişimin şu anda mümkün olmadığını açıkladı.

SEA ise bu sıralarda Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunarak twitter.com alan adının kendilerine geçtiğini açıkladı.

Twitter’ın fotoğraflar için kullandığı alan adlarından biri olan twimg.com ise SEA’nın kendi sitesine yönlendirildi. Hatta saldırganlar bir sonraki mesajlarında yönlendirmeden kaynaklanan yoğunluğu kendi sunucularının kaldıramadığını duyurdu.

Konunun muhatapları olan Twitter ve alan adlarını barındıran Melbourne IT ise açıklamalarda bulundu. Twitter'ın açıklaması şu şekilde:
“DNS sağlayıcımız, DNS kayıtlarının çeşitli organizasyonlar tarafından değiştirildiğini bildirdi. Aralarında Twitter’ın resim sunmak için kullandığı twimg.com’un da bulunduğu değişikliğin ardından fotoğrafların görüntülenmesi olumsuz olarak etkilendi. Yaklaşık iki saat içerisinde twimg.com yeniden hizmete alındı ve hiçbir Twitter kullanıcısının verisi bu olayda zarar görmedi."

2009’dan bu yanan Twitter’ın alan adlarını yöneten Melbourne IT ise açıklamasında şunlara değindi:
"Melbourne IT’nin sistemine sızılması için kullanıcı adı ve şifre kullanıldı. Aralarında nytimes.com’un da bulunduğu bazı DNS kayıtları değiştirildi.

Kısa sürede fark edilen DNS kayıtları eski değerlerine geri getirildi, etkilenen kayıtlar herhangi bir değişiklik yapılmaması için kilitlendi ve sisteme sızılan kullanıcı adı ve şifre değiştirildi."

Beşar Esad destekçisi olan grup, Twitter hesabından "İsyancılarla yıkamadıkları Esad hükümetini, birlik olup saldırarak devirmeyi planlıyorlar" mesajı yayınladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun