Yaşam Tarzı İnternet 01 TEMMUZ 2013 / 06:41

STK'lar sosyal medyayı savundu

Bir araya gelen 10 ayrı kuruluş son dönemde hükümet tarafından sıkça eleştirilen sosyal medya hakkında "Sosyal medya ve haklarımız" başlıklı bir bildiri yayınladı.Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Gezi Parkı olaylarının ardından hükümet yetkilileri, bakanlar ve çeşitli medya kuruluşları birbirinden korkunç açıklamalar ve haberler yaptılar. Başbakanın "baş belası" tarifini, hükümet yetkililerinin "yalan ve manuplasyon merkezine yurttaşlarımız itibar etmemelidir, yasal düzenlemeler zorunlu, gereğini yapacağız" şeklindeki açıklama ve tehditler takip etti. Öte yandan tüm yurttaşlar, güvenilir olduğu söylenen geleneksel medyanın ne olduğunu ve tam olarak ne işe yaradığını Sosyal Medya yardımı ile test etme imkanı buldular.

Sosyal Medya yurttaşların tepkilerini dile getirebilmesine, örgütlenebilmesine, birbirlerinden haberdar olabilmesine ve demokratik reflekslerin yükseltilebilmesine yardımcı ve aracı oldu.

Hükümet çevrelerinin Sosyal Medya hakkında yaptıkları, sansür ve otosansürü hedefleyen açıklamalara karşı ilgili meslek odaları ve STK'lar olarak bir bildiri yayınladık.

Aralarında Alternatif Bilişim Derneği - https://alternatifbilisim.org, Bilgisayar Mühendisleri Odası - http://bmo.org.tr, Elektrik Mühendisleri Odası - http://emo.org.tr, İnternet Teknolojileri Derneği - http://inetd.org.tr, İnternet Yayıncıları Derneği - http://iyad.org.tr, Korsan Parti Hareketi - http://korsanparti.org/, Linux Kullanıcıları Derneği - http://lkd.org.tr, Pardus Kullanıcıları Derneği - http://pkd.org.tr, PHP Geliştiricileri Derneği - http://pgd.org.tr, Telekomcular Derneği - http://telekomculardernegi.org.tr kuruluşlarının bulunduğu bildirinin tam metni şu şekilde oluştu:
Sosyal Medya ve Haklarımız

BM ve bazı uluslarası kuruluşlar İnterneti ifade ve basın özgürlüğünün temel aracı olarak ilan etmişlerdir. İnternet ve Sosyal Medya bireyin gelişmesi, topluma katılması ve demokrasi için vazgeçilmezdir. Bütün dünyada geniş kitleler bilgiye erişim, saydamlık ve yönetime katılım talep etmektedirler.

İfade, protesto özgürlüğü ve mahremiyet temel insan hakkıdır. İfade özgürlüğü, çoğunluğa ters gelen görüşleri de kapsar. Ancak hakaret, nefret söylemi ve şiddete çağrı kapsam dışıdır.

Sosyal Medya günümüzde iletişim ve örgütlenme tarzlarını belli ölçülerde değiştirmiştir. Sosyal Medya toplum için bir “baş belası” değil, başüstünde tutulması gereken bir araçlar topluluğudur.

Sosyal Medya kullanımı yasadışı bir eylem olmayıp anayasal bir hak olan iletişim özgürlüğünün bir parçasıdır. Yasadışı eylem vatandaşların Sosyal Medya aracılığıyla iletişimine kulak kabartmaktır. Zira Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 22. maddesine göre “Herkes haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.”

Gezi Parkı eylemleri göstermiştir ki Sosyal Medya vatandaşların hak arama çabalarına mükemmel şekilde destek olmaktadır. Bu destek vatandaş ve devlet arasındaki bilgi eşitsizliğini gidermek suretiyle gerçekleşmektedir. Basının tamamına yakınının gerçekleri görmezden gelmesi veya açıkça yalan haber üretmesi karşısında Sosyal Medya gerçeklerin öğrenilmesinin yolunu açmıştır.

Hakaret, nefret söylemi ve şiddete çağrı içermeyen hiçbir Sosyal Medya paylaşımı suç değildir. Buna bir gösteri duyurusu veya şiddete maruz kalmış insanların doktor/eczane gibi bilgi ihtiyaçlarını içeren paylaşımlar da dahildir.

Vatandaşların kendi isimlerinden farklı isimlerle (nick) Sosyal Medyada faaliyet göstermeleri Internet'in en yaygın kurallarından biridir. Bu durum Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç oluşturmaz.

Sosyal Medyada paylaşılan içeriği suç haline getirmenin, olumsuz düzenleme çabalarının ve kullanıcılara yönelik gözdağı operasyonlarının amacı, insanları oto-sansüre zorlamaktır. Oto-sansür, ifade, bilgi ve iletişim özgürlüğü ihlallerinin en korkuncudur ve demokratik bir hukuk devletinde otoritenin oto-sansür dayatması kabul edilemez.

TEKNİK YÖNDEN

Twitter, Facebook, Gmail ve Hotmail gibi hizmetler bilgiyi şifreleyerek taşırlar. Bu şifrelerin kırılması imkansıza yakın derecede zordur. Şifreli iletişimin göstergesi tarayıcının adres çubuğunda bulunan küçük bir kilit işareti ve “https://” ibaresidir (“http://” yerine).

Bu sistemlerin içerdiği kullanıcı verilerini internet üzerinde şifresiz görmek mümkün değildir. Ancak tüm veriler büyük oranda ABD'de bulunan ve ilgili şirketlerin kontrolündeki sunucularda toplanmaktadır. Bu şirketler tüm kullanıcı verilerini görebilirler ve başkalarıyla paylaşabilirler.

Devlet kaynaklarından ve çeşitli kaynaklardan anlaşıldığı kadarıyla Facebook kullanıcı verilerini devletlerle paylaşmakta, Twitter ise veri paylaşımını şimdilik reddetmektedir. Tüm dünyada Gmail ve Hotmail'ın geliştiricileri olan Google ve Microsoft şirketlerinin kullanıcı verilerini hükümetlerle paylaştığına dair genel bir kanı vardır.

Bildiriyi PDF olarak indirmek için http://www.alternatifbilisim.org/wiki/Dosya:Sosyal_medya_ve_haklarimiz.pdf adresini kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun