Yaşam Tarzı İnternet 22 TEMMUZ 2011 / 11:32

STK’ların güvenli internet görüşleri TİB’de

Mayıs sonunda 60’a yakın STK’nın katılımıyla gerçekleşen toplantıda dile getirilen öneriler Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na sunuldu.‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar’ düzenlemesine yönelik kamuoyunda oluşan tartışmaların ardından 25 Mayıs tarihinde İnternet Kurulu öncülüğünde 60’a yakın STK ve sektör temsilcisi bir araya gelmişti. Gerçekleşen toplantının ardından öneriler derlenerek İnternet Kurulu tarafından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na sunuldu.

Hazırlanan raporda, güvenli internet hizmetinin tek bir paket etrafında toplanması öneriliyor. Profil tercihi olmayan aboneler içinse durumunun açık bir biçimde belirlenmesi gerektiği vurgulanırken, tek bir pakete indirilmesi öngörülen güvenli internetin beyaz ve kara listelerinin, içlerinde psikoloji, psikiyatri, sosyoloji uzmanlarının yer aldığı bağımsız bir çalışma grubu tarafından hazırlanması gerektiği ifade ediliyor.

Dünyaya örnek olabilecek süreç

İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren’in imzasını taşıyan raporda güvenli internet konusunun ITU, BM ve AB nezdinde de sürekli gündemde olduğunun altı çizilirken güvenli internet hizmeti konusunda dünyaya örnek olabilecek bir sürecin başladığı vurgulandı.

Raporda, ‘Güvenli İnternet’ kavramının çocukların interneti bilinçli kullanımının yollarını öğretmesinin yanı sıra, internette itibar yönetimi, profil hırsızlığı, bilgi paylaşımı, ADSL şifrelerinin paylaşılması, e-mail güvenliği, spam emaillerden korunma, virüslerden korunma, casus yazılımlardan korunma, oltalama(fishing) den korunma konularında da anlam taşıdığına dikkat çekildi.

Profil tek olmalı

‘İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar’ çalışmasında ‘Güvenli İnternet Hizmeti’ uygulamasının daha anlaşılır şekilde ve kamuoyunda yanlış anlaşılmalara neden olmayacak bir biçimde tekrar yazılması gerektiği vurgulandı.

Raporda, özellikle kamuoyunda yoğun tartışmalara neden olan ‘Standart Profil’ ifadesinin kaldırılması ve mevcut durum olarak değiştirilmesi gerektiği ifade edilirken 22 Ağustos tarihinden sonra hiçbir profili tercih etmeyen kullanıcıların durumlarının açık bir şekilde tanımlanması gerektiği belirtildi.

‘Yurtiçi Profil’ internetin doğasına aykırı

Güvenli İnternet Hizmeti profilleri arasında yer alan ‘Yurtiçi Profil’in ise internetin doğasına aykırı olduğu belirtilen raporda bu profilin kaldırılması gerektiği vurgulanıyor. Raporda güvenli internet paketinin sadece tek bir paket haline getirilerek farklı profillere ayrılmaması gerektiği de belirtildi. Bu öneriyle, verilen hizmetin mevcut durum ve ‘güvenli internet paketi’ olarak ikiye ayrılması hedefleniyor.

Abonelerin, tercihlerine göre sms, e-posta ya da posta yoluyla güvenli internet hizmetine ilişkin bilgilendirmelerin yapılması önerildi. Abone sözleşmelerinde ise Güvenli İnternet seçeneğinin olmaması, bu profili kullanmak isteyenlere yönelik broşür verilmesi ve talep doğrultusunda bu hizmetin alınması öngörüldü. Bu kapsamda AB direktiflerine de uyularak kişisel verilerin gizliliğine de dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Beyaz ve kara listeleri uzmanlar oluşturacak

Belirlenen profillerde erişimi engellenecek ya da engellenmeyecek listelerin belirlenmesi de kamuoyunda önemli tartışmalara neden olmuş ve bu listelerin kim tarafından ve nasıl belirleneceği tartışılmıştı. İnternet Kurulu tarafından hazırlanan raporda bu konuda 2 liste oluşturulması ve bu listelerin beyaz ve kara liste olarak belirlenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. Çocuk profilinde sadece beyaz listeye erişim sağlanırken aile profilinde beyaz liste ve kara liste dışındaki sitelere erişimin açık olması gerektiği belirtiliyor.

Listelerin belirlenmesi konusunda İnternet Kurulu’nda ve içlerinde psikoloji, psikiyatri, pedogoji ve sosyoloji uzmanları ile iki üyesi Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü uzmanı, iki üyesi Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu’ndan, iki üyesi de İnternet Kurulu’nun üyesi olan sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir çalışma grubu oluşturulması raporda öneriliyor.

‘Güvenli İnternet’ ders olmalı

Güvenli İnternet Hizmeti ile ilgili hazırlanan çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı’nın Güvenli İnternet, İnternet Vatandaşlığı, e-vatandaşlık, bilgi toplumu, internette yaratıcılık ve girişimcilik gibi başlıklardan oluşacak bir dersi ilköğretim müfredatına eklemesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

İnternet kullanımının son 10 yılda hızla arttığına dikkat çekilen raporda 40 yaş üstü ebeveynlerle çocuklar arasında ciddi bir teknolojik uçurum oluştuğuna dikkat çekilirken internet, e-vatandaşlık, kişisel haklar kavramlarını ailelere de öğretilmesi gerektiği ifade edildi.

Ebeveynlere güvenli İnternet kavramının anlatabilmesi için Aile Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, RTÜK, BTK, Akademisyenler ve İnternet Kurulunun da dahil olduğu bir platform oluşturulması da öneriler arasında yerini aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun