Yaşam Tarzı İnternet 28 MART 2012 / 16:06

Sosyal medyanın sesi daha çok çıkıyor ama alemin kralı hala e-posta

Ipsos'a göre iletişimde alemin kralı hala e-posta

Sosyal medyanın popülerliğine rağmen son yapılan araştırmalara göre iletişimde e-posta halen en çok tercih edilen yöntem olma özelliğini koruyor. Ipsos adlı özel bir araştırma şirketi tarafından 24 ülkede 19 bin 216 kişi üzerinde gerçekleştirdiği anket, sosyal medyanın yükselişine rağmen e-postanın iletişimde en çok tercih edilen yöntem olduğunu ortaya koydu. Araştırma sonuçlarına göre geçtiğimiz ay interneti e-posta alıp göndermek için kullananların oranı yüzde 85 olurken, sosyal medyaya bağlananların oranı yüzde 62'de kaldı.

Kişilerin interneti ne amaçla kullandığı ise ülkeden ülkeye değişiyor. Örneğin Macaristan'da e-posta kullanım oranı yüzde 94 ilen Suudi Arabistan'da bu oran yüzde 46. Endonezya'da internet kullanıcılarının yüzde 83'ü sosyal medya, forum ve bloglarda aktif olarak yer alırken bunu yüzde 76 ile Arjantin, yüzde 75 ile Rusya ve yüzde 73 ile Güney Afrika izliyor. Suudi Arabistan ve Japonya ise sosyal medya katılımında sırasıyla yüzde 42 ve yüzde 35 ile en düşük paya sahip olan iki ülke (ed: Japonya mı??).

Sosyal medya ve e-posta iletişiminin yanı sıra internet üzerinden sesli görüşme (VoIP) de bir diğer dikkat çekici kullanım biçimi. Dünya genelinde VoIP kullanımı yüzde 14 iken, Rusya yüzde 36 ve Türkiye yüzde 32 ile bu konuda başı çekenlerden. VoIP kullanımının en düşük olduğu ülkeler ise yüzde 4'le Brezilya, yüzde 5 ile Fransa ce yüzde 6 ile ABD.

Konuya dair bültenin orijinalini bu adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun