Yaşam Tarzı İnternet 12 MART 2014 / 10:22

Sosyal medya RTÜK denetimine mi bağlanıyor?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Facebook ve YouTube ile ilgili RTÜK’ün bir çalışma başlattığını açıkladı.Şanlıurfa dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, sosyal medya hakkındaki görüşlerinin hatırlatılması üzerine, RTÜK’ün bu konuda hazırlıklara başladığını duyurdu. Erdoğan’ın sözleri şu şekilde:
“Facebook, YouTube ulusal güvenliği tehdit eder mahiyet arz etmeye başladı. Batı’da böyle durumlarda uyarı yapılıyor ve yayınnlar kesiliyor. Bizde bunlar yayınlarını din adına devam ettiriyor. Yasal, anayasal suçlar işleniyor. Montaj, dublaj yapıyorlar. Buna bir çerçeve bulmak lazım. RTÜK bir hazırlık yapıyor. Ama ben tamamen bir kapatmadan söz etmedim. Tamamen kapatma gibi bir şey söz konusu olamaz.”

RTÜK'ün görev ve yetkilerinde internetle ilgili bir denetleme bölümü bulunmuyor. Daha önce katıldığı bir televizyon programında 30 Mart’taki yerel seçimlerin ardından Facebook ve Youtube gibi sitelerin kapatılabileceği sinyalini vermişti.

Gezi olaylarının ardından sosyal medyadaki düzenleme ihtimali üzerine sorularımızı yanıtlayan Bilişim Hukuku Uzmanı Avukat M.Gökhan Ahi, “Sosyal medya ortamındaki eylemlerin suç sayılması için ayrıca bir referansa gerek yok. Geleneksel yöntemlerle işlenebilen her tür hakaret, tehdit, şantaj, isyana teşvik vs. suçları sosyal medya ortamında da işlenebilmektedir” demişti.

İçeriği paylaşmak ya da beğenmek suç olamaz

"Türk Hukuku’na göre, içeriği kim oluşturmuşsa o içeriğin hukuki sorumlusu odur" diyen Ahi, şunları söyledi:
“Bu sebeple de başkasının Twitter mesajını paylaşmak (retweet) veya beğenmek (like) diye tabir edilen içerik paylaşımlarında, o içeriğin benimsendiğine veya benimsenmediğine dair bir irade saptamak mümkün değildir. Bu durumda, hiç kimse konusu suç olsa bile, bir başkasına ait olan içeriği paylaştığı için sorumlu tutulamaz.”

Ahi, sosyal medya için yeni bir kanuni düzenlemeye gerek olmadığını belirtti. Sosyal medyanın doğası gereği çoklu ve kaotik bir yapıda olduğunu belirten Ahi, bu alanda hukuki bir düzenlemenin mümkün olmayacağını sözlerine ekledi.

Gelişmiş ülkelerdeki durumu aktaran Ahi, “Diğer gelişmiş ülkelerde, sosyal medyaya ilişkin özel bir düzenleme yok. Yani önümüzde model olacak bir düzenleme olduğunu söyleyemeyiz, çünkü bu alanın hukuki düzenlemeden çok bilinçli kullanımla yerine oturacağına olan inançlar oldukça kuvvetli” şeklinde bilgi vermişti.